The Lucha Report For December 13

NEWS

EMLL decided to ditch the poll they were running online to determine the 3rd man in the Metro/Stuka Jr. team that held the Mexican National Trios Titles and they have decided to vacate the titles to hold a tournament starting on 12/19 at Arena Coliseo.

Pierroth appeared at a tribute show in Neza on Saturday where he had to be helped to the ring and he cut a promo for the fans which was sad because before his health issues, Pierroth was one of the best promo guys in Mexico but he is now a shell of himself although lucky to be alive.

Rey Misterio Sr. who has had his own share of health problems recently was named as a commissioner for the Box y Lucha commission for Tijuana over the weekend. So some good news for Rey who hasn’t had much of that this year.

RESULTS

EMLL 12/12 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Divino beat In Memoria and Memoria was stretchered out.
2. Kid Tiger/Malefico/Puma King defeated Leo/Samurai/Sensei
3. Hooligan/Loco Max/Semental beat Angel de Plata/Guerrero Maya Jr./Molotov (subbing for Fabian el Gitano)
4. Fuego/Rush/Valiente (subbing for Delta) defeated Shigeo Okumura/Polvora/Nobuo Yoshihashi
5. Mistico/Shocker/Toscano beat Mr. Aguila/Alebrije/Psicosis by DQ when Psicosis fouled Mistico.

EMLL 12/12 – Arena Mexico
1. Camorra/Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando) beat Bengala/Camaleon/Trueno
2. La Comandante/Princesa Sugei/Zeuxis defeated Dark Angel/Dalis la Caribena/Lluvia
3. Angel de Oro/Delta/Metro beat Euforia/Nosferatu/Vangelis by DQ when Vangelis fouled Metro.
4. La Mascara/Rotoporky/”Strongman” Jon Anderson defeated La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Rey Bucanero)
5. Volador Jr. beat La Sombra in a reportedly great match.

IWRG 12/12 – Arena Naucalpan (Hijo del Cien Caras Tribute Show)
1. Dinamic Black beat Keshin Black
2. Black Terry/Comando Negro/Magia Negra defeated Chico Che/El Pollo/Miss Gaviota when Negro fouled and pinned Pollo. Chico Che had to be stretchered out after a dive earlier.
3. Hijo del Anibal/Tony Rivera/Scorpio Jr. beat Hammer/Hijo del Diablo/Veneno
4. Super Libre: Pirata Morgan defeated Mascara Ano Dos Mil in a bloody brawl and they are heading to a hair match.
5. L.A. Par-K (dressed up as Hijo del Cien Caras)/Hijo del L.A. Par-K/Mascara Ano Dos Mil Jr. vs. Hijo del Pirata Morgan/Silver Kain/Ultimo when the Par-K’s fouled SK & UG after they were fouled themselves.

UPCOMING SHOWS

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

12/14 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Hijo del Javier Cruz vs. Acertijo
2. Black Metal & Neutron vs. Angel del Mal & Evola
3. Goya Kong & Silueta vs. La Comandante & Princesa Blanca
4. Angel de Oro/Diamante/Rush vs. Shigeo Okumura/Polvora/Nobuo Yoshihashi
5. Revancha Match: Mistico/Sagrado/”Strongman” Jon Anderson vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)

12/14 – Arena Mexico
1. Los Rayos Tapatios I y II vs. Cholo & Zayco
2. Guerrero Maya Jr./Leono/Starman vs. Apocalipsis/Demus 3:16/Escorpion
3. Metro/Stuka Jr./Valiente vs. Escandalo/Euforia/Nosferatu
4. Blue Panther/La Mascara/Maximo vs. Los Guerreros del Atlantida (Atlantis/Dragon Rojo/Ultimo Guerrero)
5. CMLL Historic Lt. Heavyweight Title: Hijo del Texano © vs. Shocker

12/17 – Arena Mexico
1. Metalico & Molotov vs. Disturbio & Semental
2. Angel Azteca Jr./Diamante/Sagrado vs. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus)
3. Torneo por la Copa Junior – Block B – Participants: Angel de Oro/Delta/Hijo del Fantasma/Mistico/Rotoporky/Averno/Hector Garza/Hijo del Texano/Misterioso II/Negro Casas
4. Mascara Dorada/Shocker/La Sombra vs. Mr. Aguila/Olimpico/Psicosis

12/19 – Arena Coliseo
1. Bengala & Metatron vs. Camorra & Mortiz
2. Dalis la Caribena/Lluvia/Marcela vs. Amapola/Princesa Sugei/La Seductora
3. Torneo por la Mexican National Trios Titles – Block A – Participants: Fuego/Pegasso/Rey Cometa vs. Metal Blanco/Palacio Negro/Sagrado vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Loco Max vs. Los Cancerberos del Infierno (Euforia/Nosferatu/Polvora)
4. Blue Panther/La Mascara/Shocker vs. Atlantis/Rey Bucanero/Ultimo Guerrero

12/19 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Nube Roja vs. Acertijo
2. Leono/Metal Blanco/Trueno vs. Kid Tiger/Malefico/Puma King
3. Angel de Plata/Black Metal/Metalico vs. Hooligan/Semental/Virus
4. Maximo/Metro/Rush vs. Mr. Aguila/Hijo del Texano/Olimpico
5. Mistico vs. Psicosis

GLOBAL PROMOCIONES

12/14 – Parque Revolucion de Culiacan
1. ?
2. ??
3. 3 Way Dance: Extreme Tiger vs. Joe Lider vs. Ultimo Gladiador
4. El Mesias & La Parka Jr. vs. Electroshock & Zorro

INDEPENDENT

12/15 – Arena Xalapa
1. ?
2. ??
3. ???
4. Extreme Tiger/La Hermandad 187 (Joe Lider y Nicho el Millionario) vs. La Militia (Billy Boy/Decnis/Tigre Cota)
5. Dr. Wagner Jr. & La Parka Jr. vs. Electroshock & Silver Kain

12/16 – Cancha Florencio Salazar de Rio Verde
1. ?
2. ??
3. ???
4. Mascarita Divina & Octagoncito vs. Mini Charly Manson & Mini Chessman
5. La Parka Jr. & Super Fly vs. Escoria & Zorro

12/16 – Quinta Caporales de Comonfort
1. ?
2. ??
3. Aero Star & Fabi Apache vs. Tito Santana & Sexy Star
4. Gato Eveready & Relampago vs. Pimpinela Escarlata & Polvo de Estrellas
5. El Mesias/Nicho el Millionario/Octagon vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

12/18 – Gimnasio Municipal de Zacatecas
1. ?
2. ??
3. ???
4. Mari Apache/Mascarita Divina/Pimpinela Escarlata vs. La Hechicera/Mini Psicosis/Polvo de Estrellas
5. Dr. Wagner Jr. & El Mesias vs. Chris Stone & Zorr

12/18 – Parque de Beisbol de Cordoba
1. ?
2. El Brazo & La Parkita vs. Mini Histeria & Pasion Kristal
3. Aero Star/Gran Apache/Super Fly vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
4. Elegido/Gronda II/Nicho el Millionario vs. Chessman/Mexico’s Most Wanted (Damian 666 y Halloween)

12/18 – Poliforum Juan Gabriel de Ciudad Juarez
1. ?
2. ??
3. ???
4. Relevos Increibles: Blue Panther/Atlantis/Negro Casas vs. La Mascara/La Sombra/Hector Garza

12/19 – Palacio de los Deportes de Villahermosa
1. ?
2. ??
3. ???
4. Elegido & Super Fly vs. Nygma & Yuriko
5. Cibernetico & Dr. Wagner Jr. vs. Electroshock & Hernandez

12/20 – Polideportivo la Huichecera de Tehuacan
1. ?
2. El Brazo/La Parkita/Mari Apache vs. Cinthia Moreno/Mini Psicosis/Polvo de Estrellas
3. Extreme Tiger & Joe Lider vs. Mexico’s Most Wanted (Damian 666 y Halloween)
4. Dr. Wagner Jr. & El Mesias vs. Cibernetico & Hernandez

12/22 – Instalaciones de la Feria de Celaya
1. Fabi Apache & Octagoncito vs. Cinthia Moreno & Mini Psicosis
2. Cuervo & Ozz vs. Alan y Chris Stone
3. Aero Star/Jack Evans/Super Fly vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
4. Cibernetico & Elegido vs. Chessman & Silver Kain

INTERNATIONAL WRESTLING LEAGUE

12/18 – Gimnasio Pablo Collin de Cuatitlan Izcalli
1. Bracito de Plata & Voladorcito vs. Mini Mr. Aguila & Piratita Morgan
2. Lluvia & Marcela vs. La Nazi & Princesa Blanca
3. Black Fire/Naruto/Ragde vs. Dinamic Black/Micke Segura/Nino de Fuego
4. Chucho el Roto/Iron Love/Heddi Karouhi vs. Hijo del Fishman/Hijo del Medico Asesino/Radioactivo
5. 3 Way Extreme Match: Los Payasos del Terror (Carrona/Miedo/Terror) vs. Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett) vs. La Secta Negra (Carta Brava Jr./Cerebro Negro/Fantasma de la Opera)
6. Felino & Head Hunter I vs. American Killer & Kung Fu Jr.

12/19 – Auditorio Municipal de Ixtapaluca
1. ?
2. Vale Tudo Rules: Heddi Karouhi vs. Coca Fuego
3. Bizarro & Zenky vs. Daisuke Hanaoka & Bryan Lee
4. Skayde & Turbo vs. Black Thunder & Radioactivo
5. IWL Trios Titles: Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett) © vs. Los Payasos Tricolor (Cocolores/Coco Amarillo/Coco Rojo)
6. 10 Way Tables, Ladders, & Chairs Match por la Copa Ixtapaluca – Participants: Aero Boy/Black Fire/Naruto/Pesadilla/Ragde/Daga/Eterno/Fantasma de la Opera/Low Rider/Violento Jack
7. Hijo del Lizmark & L.A. Par-K vs. Canek & Head Hunter I

12/25 – Centro de Convenciones de Tlanepantla
1. ?
2. ??
3. ???
4. 3 Way Dance: El Dollar vs. Gran Markus Jr. vs. Head Hunter I
5. Marco Corleone & Mascara Sagrada vs. Canek & Hijo del Lizmark

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

12/16 – Arena Naucalpan
1. Centurion & X vs. Alan Extreme & Carta Brava Jr.
2. Dinamic Black & Eragon vs. Eterno & Hammer
3. El Angel/Pantera/Tony Rivera vs. Los Gringos VIP (Avisman/Gringo Loco/Hijo del Diablo)
4. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911) vs. La Miltia (Billy Boy/Decnis/Tigre Cota)
5. Dr. Wagner Jr./Electroshock/Mascara Ano Dos Mil Jr. vs. Chris Stone/Hernandez/Silver King

12/19 – Arena Naucalpan
1. Sexy Lady & La Vaquerita vs. Chica Tormenta & Princesa Lou
2. Chico Che/El Pollo/Tony Rivera vs. Comando Negro/Gringo Loco/Hijo del Diablo
3. Los Bizarros (Amadeus/Escoria/Tabu) vs. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911)
4. Steel Cage Match: Crazy Boy & Joe Lider vs. Cerebro Negro & Dr. Cerebro
5. Steel Cage Caballera contra Caballera Match: Mascara Ano Dos Mil vs. Pirata Morgan

PERROS DEL MAL

1/7 – Plaza de Toros el Relicario de Puebla
1. Los Guerreros de Plata I y II vs. Los Barbaros I y II
2. Mr. Celeste/Guerrero de la Noche/Motocross vs. Fobia/Guerrero Mantis/Jinete de la Muerte
3. Fabi y Mari Apache vs. Cinthia Moreno & Sexy Star
4. Bestia 666/Super Crazy/X-Fly vs. Jack Evans/Extreme Tiger/Super Fly
5. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Damian 666/Halloween) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

PROMOCIONES JUNIORS

12/15 – Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi
1. ?
2. Bam Bam & Mascarita Dorada vs. Pequeno Warrior & Universito Dos Mil
3. Dark Angel/Goya Kong/Marcela vs. Estrellita/Princesa Blanca/Tiffany
4. Relevos Suicidas: Diamante & Galactico vs. Bogar & Nitro
5. Maximo/Shocker/”Strongman” Jon Anderson vs. Hector Garza/Hijo del Texano/Volador Jr.

PROMOCIONES LOPEZ

12/27 – Cancha German Evers de Mazatlan
1. ?
2. Serpiente Marina & Luchador Sorpresa vs. Black Abyss & Histeria
3. Angel de Oro/Angel de Plata/Mascara Dorada vs. Escandalo/Kid Tiger/Loco Max
4. Kempo Dragon/Relampago/La Sombra vs. Alebrije/Olimpico/Psicosis

PROMOCIONES WAGNER

12/25 – Auditorio Municipal de Torreon
1. Dama de Hierro & Mascarita Divina vs. Sexy Star & Mini Chessman
2. Laredo Kid & Pimpinela Escarlata vs. Tito Santana & Tigre Cota
3. Joe Lider vs. Hijo del Pierroth
4. Dr. Wagner Jr. & Elegido vs. Silver Kain & Zorro

XTREME LATIN AMERICAN WRESTLING

12/15 – Arena Lopez Mateos
1. Amy Lee & Vanelly vs. Keira & Xena
2. Dark Devil/Pequeno Petroneo/Yelmo Dos Mil vs. Chaupulin Negro/Fulgore II/Zoom Driver
3. X-LAW Juvenil Title: Dinastia © vs. Low Rider
4. Bestia 666/Micke Segura/Ashley/Roberta vs. Grendal/Heimdall/Chica Tormenta/La Vaquerita
5. 3 Way Dance for the X-LAW Jr. Heavyweight Title: Super Crazy © vs. Ultimo Gladiador vs. Luchador Sorpresa
6. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Perros Extremos (Damian 666/Halloween/X-Fly)

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

INDEPENDENT

12/25 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Hijo del Santo vs. Latin Lover vs. Blue Demon Jr.