The Lucha Report For December 15



RESULTS

EMLL 12/14 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Hijo del Javier Cruz beat Acertijo
2. Black Metal & Neutron defeated Angel del Mal & Evola
3. La Comandante & Princesa Blanca beat Goya Kong & Silueta
4. Angel de Oro/Diamante/Rush defeated Shigeo Okumura/Polvora/Nobuo Yoshihashi
5. Revancha Match: La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto) beat Mistico/Sagrado/”Strongman” Jon Anderson when Mephisto ripped off Mistico’s mask and pinned him.

EMLL 12/14 – Arena Mexico
1. Los Rayos Tapatios I y II beat Cholo & Zayco
2. Guerrero Maya Jr./Leono/Starman defeated Apocalipsis/Demus 3:16/Escorpion
3. Metro/Stuka Jr./Valiente beat Escandalo/Euforia/Nosferatu by DQ when Euforia fouled Valiente.
4. Los Guerreros del Atlantida (Atlantis/Dragon Rojo/Ultimo Guerrero) defeated Blue Panther/La Mascara/Maximo
5. CMLL Historic Lt. Heavyweight Title: Shocker beat Hijo del Texano to win the title.

Lucha Libre Azteca 12/12 – Arena Solidaridad
1. Golden Boy & Potro Jr. beat Difunto I & Tigre Universitario
2. Hijo del Fantasma & Rey Hechicero defeated Ephesto & Misterioso II
3. Sangre Azteca & Virus beat Diamante & Mascara Purpura
4. Dragon Rojo & Ultimo Guerrero defeated Maximo & Sagrado
5. 3 Way Dance por el Campeonato Azteca: Atlantis beat Blue Panther & Hector Garza by DQ to win the title when Garza ripped off Atlantis’ mask.

UPCOMING SHOWS

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

12/17 – Arena Mexico
1. Metalico & Molotov vs. Disturbio & Semental
2. Angel Azteca Jr./Diamante/Sagrado vs. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus)
3. Torneo por la Copa Junior – Block B – Participants: Angel de Oro/Delta/Hijo del Fantasma/Mistico/Rotoporky/Averno/Hector Garza/Hijo del Texano/Misterioso II/Negro Casas
4. Mascara Dorada/Shocker/La Sombra vs. Mr. Aguila/Olimpico/Psicosis

12/19 – Arena Coliseo
1. Bengala & Metatron vs. Camorra & Mortiz
2. Dalis la Caribena/Lluvia/Marcela vs. Amapola/Princesa Sugei/La Seductora
3. Torneo por la Mexican National Trios Titles – Block A – Participants: Fuego/Pegasso/Rey Cometa vs. Metal Blanco/Palacio Negro/Sagrado vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Loco Max vs. Los Cancerberos del Infierno (Euforia/Nosferatu/Polvora)
4. Blue Panther/La Mascara/Shocker vs. Atlantis/Rey Bucanero/Ultimo Guerrero

12/19 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Nube Roja vs. Acertijo
2. Leono/Metal Blanco/Trueno vs. Kid Tiger/Malefico/Puma King
3. Angel de Plata/Black Metal/Metalico vs. Hooligan/Semental/Virus
4. Maximo/Metro/Rush vs. Mr. Aguila/Hijo del Texano/Olimpico
5. Mistico vs. Psicosis

12/21 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Angelo vs. Templario
2. Neutron & Palacio Negro vs. Mr. Trueno & Rey Trueno
3. Los Angeles Celestiales (Angel Azteca Jr./Angel de Oro/Angel de Plata) vs. Escandalo/Hooligan/Loco Max
4. Blue Panther/Delta/Maximo vs. Felino/Hector Garza/Negro Casas
5. Mistico vs. Mephisto

FUSION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

12/19 – Arena Coliseo de Monterrey
1. Angel Solitario Jr./Halcon Militar/Nigma vs. Destructor Muerte/Malefico/El Rudo
2. Capitan Galaxia/Colonel Furia/Galactico vs. Black Morse/Coco Viper/Memo Valle
3. Gato Volador/Hijo del Gato Volador/Gitano del Norte/Medico Infernal vs. Furor/Hijo del Espanto/Tigre Negro/Chica de Arabia
4. Vale Tudo Rules: Simbolo Dos Mil vs. Veneno Extremo
5. Hijo del Ninja/Mascara Dorada/Silencio vs. Los Difuntos I y II/Dragon Rojo

INDEPENDENT

12/16 – Cancha Florencio Salazar de Rio Verde
1. ?
2. ??
3. ???
4. Mascarita Divina & Octagoncito vs. Mini Charly Manson & Mini Chessman
5. La Parka Jr. & Super Fly vs. Escoria & Zorro

12/16 – Plaza de Toros Monumental de Cancun
1. ?
2. ??
3. ???
4. Blue Panther/Mascara Dorada/”Strongman” Jon Anderson vs. Atlantis/Averno/Ephesto

12/16 – Quinta Caporales de Comonfort
1. ?
2. ??
3. Aero Star & Fabi Apache vs. Tito Santana & Sexy Star
4. Gato Eveready & Relampago vs. Pimpinela Escarlata & Polvo de Estrellas
5. El Mesias/Nicho el Millionario/Octagon vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

12/17 – Arena Neza
1. Camaleon & Guerrero Maya Jr. vs. Apolo EStrada Jr. & Durango Kid
2. Sensei & Starman vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
3. Coco Blanco/Cocolores/Neza Kid vs. Hermano Muerte III/Kid Tiger/Puma King
4. Metro & Stuka Jr. vs. Misterioso II & Sangre Azteca
5. La Mascara/Maximo/Rotoporky vs. Damian el Terrible/Hijo del Texano/Rey Bucanero
6. Latin ♥ & Shocker vs. Mr. Aguila & Hector Garza

12/18 – Gimnasio Municipal de Zacatecas
1. ?
2. ??
3. ???
4. Mari Apache/Mascarita Divina/Pimpinela Escarlata vs. La Hechicera/Mini Psicosis/Polvo de Estrellas
5. Dr. Wagner Jr. & El Mesias vs. Chris Stone & Zorro

12/18 – Parque de Beisbol de Cordoba
1. ?
2. El Brazo & La Parkita vs. Mini Histeria & Pasion Kristal
3. Aero Star/Gran Apache/Super Fly vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
4. Elegido/Gronda II/Nicho el Millionario vs. Chessman/Mexico’s Most Wanted (Damian 666 y Halloween)

12/18 – Poliforum Juan Gabriel de Ciudad Juarez
1. ?
2. ??
3. ???
4. Relevos Increibles: Blue Panther/Atlantis/Negro Casas vs. La Mascara/La Sombra/Hector Garza

12/19 – Arena Coliseo de Coacalco
1. Lobo Escarlata & Nino Tormenta vs. Depredador & Marduk
2. Aguila Guerrera Jr. & Drigger vs. Kalibus & Nino de Fuego
3. Osiris & Ztizan vs. Arafat & Forastero
4. Daga/Eterno/Jeque vs. Los Hermanos Cirio (Luis/Manny/Tony)
5. Judas el Traidor/Justiciero/Magnifico vs. AK-47/Dr. Cerebro/911

12/19 – Palacio de los Deportes de Villahermosa
1. ?
2. ??
3. ???
4. Elegido & Super Fly vs. Nygma & Yuriko
5. Cibernetico & Dr. Wagner Jr. vs. Electroshock & Hernandez

12/20 – Polideportivo la Huichecera de Tehuacan
1. ?
2. El Brazo/La Parkita/Mari Apache vs. Cinthia Moreno/Mini Psicosis/Polvo de Estrellas
3. Extreme Tiger & Joe Lider vs. Mexico’s Most Wanted (Damian 666 y Halloween)
4. Dr. Wagner Jr. & El Mesias vs. Cibernetico & Hernandez

12/21 – Explanada de la Feria de Tepic
1. Mascarita Sagrada & Octagoncito vs. Mini Histeria & Mini Psicosis
2. Argenis/Gato Eveready/Fabi Apache vs. Espiritu/Ozz/Sexy Star
3. Elegido & Octagon vs. Electroshock & Histeria
4. Dr. Wagner Jr./El Mesias/La Parka Jr. vs. Cibernetico/Vampiro/Zorro

12/22 – Instalaciones de la Feria de Celaya
1. Fabi Apache & Octagoncito vs. Cinthia Moreno & Mini Psicosis
2. Cuervo & Ozz vs. Alan y Chris Stone
3. Aero Star/Jack Evans/Super Fly vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
4. Cibernetico & Elegido vs. Chessman & Silver Kain

INTERNATIONAL WRESTLING LEAGUE

12/18 – Gimnasio Pablo Collin de Cuatitlan Izcalli
1. Bracito de Plata & Voladorcito vs. Mini Mr. Aguila & Piratita Morgan
2. Lluvia & Marcela vs. La Nazi & Princesa Blanca
3. Black Fire/Naruto/Ragde vs. Dinamic Black/Micke Segura/Nino de Fuego
4. Chucho el Roto/Iron Love/Heddi Karouhi vs. Hijo del Fishman/Hijo del Medico Asesino/Radioactivo
5. 3 Way Extreme Match: Los Payasos del Terror (Carrona/Miedo/Terror) vs. Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett) vs. La Secta Negra (Carta Brava Jr./Cerebro Negro/Fantasma de la Opera)
6. Felino & Head Hunter I vs. American Killer & Kung Fu Jr.

12/19 – Auditorio Municipal de Ixtapaluca
1. ?
2. Vale Tudo Rules: Heddi Karouhi vs. Coca Fuego
3. Bizarro & Zenky vs. Daisuke Hanaoka & Bryan Lee
4. Skayde & Turbo vs. Black Thunder & Radioactivo
5. IWL Trios Titles: Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett) © vs. Los Payasos Tricolor (Cocolores/Coco Amarillo/Coco Rojo)
6. 10 Way Tables, Ladders, & Chairs Match por la Copa Ixtapaluca – Participants: Aero Boy/Black Fire/Naruto/Pesadilla/Ragde/Daga/Eterno/Fantasma de la Opera/Low Rider/Violento Jack
7. Hijo del Lizmark & L.A. Par-K vs. Canek & Head Hunter I

12/25 – Centro de Convenciones de Tlanepantla
1. ?
2. ??
3. ???
4. 3 Way Dance: El Dollar vs. Gran Markus Jr. vs. Head Hunter I
5. Marco Corleone & Mascara Sagrada vs. Canek & Hijo del Lizmark

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

12/16 – Arena Naucalpan
1. Centurion & X vs. Alan Extreme & Carta Brava Jr.
2. Dinamic Black & Eragon vs. Eterno & Hammer
3. El Angel/Pantera/Tony Rivera vs. Los Gringos VIP (Avisman/Gringo Loco/Hijo del Diablo)
4. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911) vs. La Miltia (Billy Boy/Decnis/Tigre Cota)
5. Dr. Wagner Jr./Electroshock/Mascara Ano Dos Mil Jr. vs. Chris Stone/Hernandez/Silver King

12/19 – Arena Naucalpan
1. Sexy Lady & La Vaquerita vs. Chica Tormenta & Princesa Lou
2. Chico Che/El Pollo/Tony Rivera vs. Comando Negro/Gringo Loco/Hijo del Diablo
3. Los Bizarros (Amadeus/Escoria/Tabu) vs. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911)
4. Texas Heavyweight Title: Hijo del Pirata Morgan (c) vs. Mascara Ano Dos Mil Jr.
5. Steel Cage Match: Crazy Boy & Joe Lider vs. Cerebro Negro & Dr. Cerebro
6. Steel Cage Caballera contra Caballera Match: Mascara Ano Dos Mil vs. Pirata Morgan

PERROS DEL MAL

1/7 – Plaza de Toros el Relicario de Puebla
1. Los Guerreros de Plata I y II vs. Los Barbaros I y II
2. Mr. Celeste/Guerrero de la Noche/Motocross vs. Fobia/Guerrero Mantis/Jinete de la Muerte
3. Fabi y Mari Apache vs. Cinthia Moreno & Sexy Star
4. Bestia 666/Super Crazy/X-Fly vs. Jack Evans/Extreme Tiger/Super Fly
5. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Damian 666/Halloween) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

PROMOCIONES LOPEZ

12/27 – Cancha German Evers de Mazatlan
1. ?
2. Serpiente Marina & Luchador Sorpresa vs. Black Abyss & Histeria
3. Angel de Oro/Angel de Plata/Mascara Dorada vs. Escandalo/Kid Tiger/Loco Max
4. Kempo Dragon/Relampago/La Sombra vs. Alebrije/Olimpico/Psicosis

PROMOCIONES WAGNER

12/25 – Auditorio Municipal de Torreon
1. Dama de Hierro & Mascarita Divina vs. Sexy Star & Mini Chessman
2. Laredo Kid & Pimpinela Escarlata vs. Tito Santana & Tigre Cota
3. Joe Lider vs. Hijo del Pierroth
4. Dr. Wagner Jr. & Elegido vs. Silver Kain & Zorro

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

INDEPENDENT

12/25 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Hijo del Santo vs. Latin Lover vs. Blue Demon Jr.



Recent Posts

Full WWE Network Schedule For Wednesday: WCW Monday Nitro, Beyond The Ring, More

Full WWE Network Schedule For Wednesday: WCW Monday Nitro, Beyond The Ring, More

Check out the full schedule for Wednesday, day 207 of the WWE Network launch: 12:00 am ET - Monda...

Spoiler: Title Change At TNA Impact Wrestling Tapings, New Knockouts Contender

Spoiler: Title Change At TNA Impact Wrestling Tapings, New Knockouts Contender

The following article contains spoiler information....

Spoiler Photo: Former WWE Superstar Debuts With TNA Wrestling

Spoiler Photo: Former WWE Superstar Debuts With TNA Wrestling

A former WWE Superstar made his TNA debut at Tuesday's tapings in Bethlehem, PA....

Video Highlights From WWE Main Event (9/16/14): Big E vs. Seth Rollins & More

Video Highlights From WWE Main Event (9/16/14): Big E vs. Seth Rollins & More

Watch several video highlights from WWE Main Event. ...

Spoilers: WWE SmackDown Taping Results For 9/19

Spoilers: WWE SmackDown Taping Results For 9/19

WWE taped the September 19, 2014 WWE SmackDown episode from theMississippi Coast Coliseum in Biloxi,...