The Lucha Report For December 22

NEWS

Black Terry took Gallego’s hair in a bloodbath at last night’s IWRG student show at Arena Naucalpan.

Shocker had right knee surgery on Monday after suffering the injury the previous day at Arena Coliseo and Dr. Mario Garcia Orozco who is the official EMLL doctor said that he would be out of action for at least 3-4 months.

RESULTS

EMLL 12/21 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Angelo beat Templario
2. Mr. Trueno & Rey Trueno defeated Neutron & Palacio Negro
3. Los Angeles Celestiales (Angel Azteca Jr./Angel de Oro/Angel de Plata) beat Escandalo/Hooligan/Loco Max by DQ when the rudos ripped off the tecnicos’ masks and there is a rematch next week.
4. Felino/Hector Garza/Negro Casas defeated Blue Panther/Delta/Maximo even with some problems between Garza and the Casas brothers.
5. Mistico beat Mephisto and challenged him for a shot at his CMLL Welterweight Title afterwards but Mephisto flatly said no.

EMLL 12/21 – Arena Mexico
1. Apocalipsis & Disturbio beat Astro Boy & Metatron
2. Dalis la Caribena/Lluvia/Marcela defeated La Comandante/La Seductora/Zeuxis by DQ when Comandante hit referee Tigre Hispano.
3. Arkangel de la Muerte/Demus 3:16 beat Fuego/Guerrero Maya Jr./Sensei
4. Metro/Rush/Toscano defeated Shigeo Okumura/Polvora/Vangelis
5. Alebrije/Olimpico/Psicosis beat Hijo del Fantasma (subbing for Shocker)/La Mascara/Mascara Dorada when Psicosis fouled and pinned Mascara.

Independent 12/17 – Plaza de Toros de Cuernavaca
1. Los Brujos (Hechicero & Nahual) beat Cometa & Voltaje
2. Estrellita/La Parkita/May Flowers defeated La Diabolica/Mini Cibernetico/Diva Salvaje
3. Coco Azul/Hijo del Anibal/Oriental beat Angel Blanco Jr./Black Abyss/Septiembre el Terrorista
4. Axel/Marco Corleone/Tinieblas Jr. defeated Charly Manson/Hijo del Lizmark/Pirata Morgan

Independent 12/18 – Gimnasio Juan de la Barrera del Distrito Federal
1. Heros & Kid Tornado beat Boca Negra & Therror Thanos
2. Espectrito Jr. & Mosquito de la Merced defeated Mini Histeria & Super Panda
3. Espiral Negro/Golden Bull/Super Brazo/Victor Doom beat Carta Brava Jr./Climax III/Hijo del Climax/El Mimo
4. Black Shadow Jr. & Solar I defeated Black Terry & Negro Navarro with fans throwing money in the ring after the match showing their appreciation. Solar then picked up a chunk of the money handed to Negro and said “here is your Christmas.”
5. Mascara Sagrada/Rotoporky/Los Villanos III y IV beat Cien Caras Jr./Mascara Ano Dos Mil/Mascara Ano Dos Mil Jr./Pirata Morgan when the Dinamitas left Pirata in the ring to get destroyed. Pirata then demanded a family match for the hairs/masks afterwards. There was a tribute to Hijo del Cien Caras before the match.
6. Steel Cage Match where the loser gets shaved or unmasked: Enrique Vera defeated Verdugo to win his hair with help from his son. Order of Elimination: Kato Kung Lee II/Coco Verde/Hijo del Solar/Jack/Coco Azul/Cirujano/Coco Rojo/Super Arana/Pirata Morgan Jr./Carta Brava Jr./Cinico/Audaz/Climax I/Pinocho Tres Mil/Super Muneco Jr./Lobo Vikingo/Enrique Vera Jr./Hijo del Pirata Morgan/Barba Roja/Verdugo

Toryumon Mexico 12/19 – Sala del Armas del Magdalena Mixhuca del Distrito Federal
1. Cosmotron beat Dr. Trauma
2. Daga defeated Eterno
3. Negro Navarro & Trauma II beat Solar I & Hijo del Solar
4. Torneo por La Copa Dragon Juvenil: Angelico defeated Trauma I – Other participants: Ulises Jr./Histeria Jr./Astro Boy II/Demus 3:16/Daisuke Hanaoka
5. Hijo del Fantasma & Ultimo Dragon beat Atlantis & Ultimo Guerrero but Black Tiger V would attack Dragon after the match.

UPCOMING SHOWS

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

12/25 – Arena Mexico
1. Horus & Robin vs. Mortiz & Semental
2. Electrico/Mini Fantasy/Shockercito vs. Nitrito/Pequeno Olimpico/Pequeno Violencia
3. Hijo del Fantasma/Sagrado/Valiente vs. Ephesto/Mephisto/Sangre Azteca
4. Blue Panther/La Mascara/Mistico vs. Atlantis/Damian el Terrible/Hijo del Texano
5. Torneo por la Copa Junior – Finals: Averno vs. Dragon Rojo

12/26 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Divino vs. Virgo
2. Goya Kong/Lluvia/Marcela vs. Amapola/La Comandante/Princesa Blanca
3. Molotov/Starman/Trueno vs. Escandalo/Loco Max/Nosferatu
4. Blue Panther/Sagrado/Valiente vs. Damian el Terrible/Felino/Rey Bucanero
5. Hijo del Fantasma/La Mascara/Mascara Dorada vs. Alebrije/Olimpico/Psicosis

12/26 – Arena Mexico
1. Frisbee & Tigre Blanco vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero & Super Comando)
2. Aereo/Mascarita Dorada/Ultimo Dragoncito vs. Mercurio/Pequeno Warrior/Universito Dos Mil
3. Torneo por la Mexican National Trios Titles – Block B – Participants: Angel Azteca Jr./Angel de Plata/Guerrero Maya Jr. vs. Angel de Oro/Diamante/Rush vs. Durango Kid/Kid Tiger/Puma King vs. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus)
4. Fuego/Maximo/Metro vs. Ephesto/Mephisto/Sangre Azteca
5. Mistico/Rotoporky/Toscano vs. Averno/Negro Casas/Ultimo Guerrero

12/28 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Metalik vs. Titanio
2. El Idolo & Metatron vs. Drago & Infierno
3. Dalis la Caribena/Luna Magica/Marcela vs. Amapola/Princesa Blanca/La Seductora
4. Revancha Match: Los Angeles Celestiales (Angel Azteca Jr./Angel de Oro/Angel de Plata) vs. Escandalo/Hooligan/Loco Max
5. La Mascara/Mascara Dorada/La Sombra vs. Alebrije/Olimpico/Psicosis

12/28 – Arena Mexico
1. Frisbee & Robin vs. Disturbio & Mortiz
2. Metal Blanco/Palacio Negro/Enrique Vera Jr. vs. Hijo del Signo/Kid Tiger/Puma King
3. Diamante/Metro/Sagrado vs. Arkangel de la Muerte/Cancerbero/Demus 3:16
4. Maximo/Rush/Valiente vs. Shigeo Okumura/Polvora/Sangre Azteca
5. La Mascara/Rotoporky/Toscano vs. Damian el Terrible/Hector Garza/Hijo del Texano

INDEPENDENT

12/25 – Arena Neza
1. Pavor & Zeiya vs. Guepardo Azteca & Kiva
2. Guerrero Negro/Micke Segura/Veneno vs. Los Cerebros Terribles (Black Terry/Cerebro Negro/Dr. Cerebro)
3. Steel Cage Match where the loser is unmasked – Participants: Carta Brava Jr./Coco Blanco/Cocolores/Delta/Dr. X/Dralion/Escandalo/Hermano Muerte III/Kid Tiger/Neza Kid/Nitro/Puma King/Starman
4. Mistico & Averno vs. Dragon Rojo & Mephisto

12/25 – Cancha Camarra Jr. de Matamoros
1. ?
2. Baby Marvin & Silver Boy vs. Averno II & Guerrero
3. Lightning Match: Maximito vs. Pequeno Halcon
4. Black Jet/Piloto Negro/Taurus vs. Cachorro/Dulce Paola/Sexy Libra
5. Angel de Oro/Angel de Plata/Stuka Jr. vs. Euforia/Misterioso II/Ultimo Guerrero

12/25 – Lienzo Charro de La Piedad de Michoacan
1. ?
2. Mascarita Sagrada & Mini Charly Manson vs. Mini Abismo Negro & Mini Histeria
3. Fabi y Mari Apache vs. La Hechicera & Cinthia Moreno
4. Aero Star & Super Fly vs. Billy Boy & Chris Stone
5. Alebrije II/Electroshock/Luchador Sorpresa vs. Alan Stone/Chessman/Ultimo Gladiador

12/26 – Arena Coliseo de Coacalco
1. Drak vs. Espia
2. Aramis/Depredador/Drigger vs. Corazon Diabolico/Fenomeno del Mal/Tonina Cirio
3. Albatross/Chicago Rush/Rey Dinamico vs. Ahijado de la Muerte/Danger King/Tony Cirio Jr.
4. Ztizan vs. Forastero
5. Kal-el/Lobo Metalico/Negro Navarro vs. Los Hermanos Cirio (Luis/Manny/Tony)
6. Judas el Traidor/Justiciero/Magnifico vs. Andy Barrow/Dr. Cerebro/Fuerza Guerrera

INTERNATIONAL WRESTLING LEAGUE

12/25 – Centro de Convenciones de Tlanepantla
1. ?
2. ??
3. ???
4. 3 Way Dance: El Dollar vs. Gran Markus Jr. vs. Head Hunter I
5. Marco Corleone & Mascara Sagrada vs. Canek & Hijo del Lizmark

MONTERREY

12/26 – Gimnasio Cedereg del Nuevo Leon (Hijo del Cien Caras Tribute Show)
1. ?
2. ??
3. Mini L.A. Par-K & Pancho Tequilita vs. Mini Hator & Mini Rambo
4. Panthro/Panthro Jr./Tigre Universitario vs. Pierko el Boriqua/Potro Jr./Vaquero Romo
5. Elegido/L.A. Par-K/Super Parka vs. Diluvio Negro I/Zorro/Pimpinela Escarlata
6. Loser must unmask – Participants: Volador Jr. vs. Hijo del L.A. Par-K vs. Silver Star vs. Enfermero Jr. vs. Imagen vs. Fuego Latino

PERROS DEL MAL

1/7 – Plaza de Toros el Relicario de Puebla
1. Los Guerreros de Plata I y II vs. Los Barbaros I y II
2. Mr. Celeste/Guerrero de la Noche/Motocross vs. Fobia/Guerrero Mantis/Jinete de la Muerte
3. Fabi y Mari Apache vs. Cinthia Moreno & Sexy Star
4. Bestia 666/Super Crazy/X-Fly vs. Jack Evans/Extreme Tiger/Super Fly
5. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Damian 666/Halloween) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

PROMOCIONES DIPP

12/23 – Arena Olimpico Laguna de Gomez Palacio
1. Piloto Negro & Piloto Suicida vs. Mr. Guerrero & Psycho
2. Hijo del Soberano & Sexy Piscis vs. Vector & V-57
3. Cachorro & Semental vs. Euforia & Tauro
4. Angel de Oro/Angel de Plata/Stuka Jr. vs. Dragon Rojo/Misterioso II/Ultimo Guerrero

PROMOCIONES LOPEZ

12/27 – Cancha German Evers de Mazatlan
1. ?
2. Serpiente Marina & Luchador Sorpresa vs. Black Abyss & Histeria
3. Angel de Oro/Angel de Plata/Mascara Dorada vs. Escandalo/Kid Tiger/Loco Max
4. Kempo Dragon/Relampago/La Sombra vs. Alebrije/Olimpico/Psicosis

PROMOCIONES OCEANIC

12/25 – Cancha German Evers de Mazatlan
1. Hombre Verde & Magic Boy vs. Chavo Santana & Loco Gonzalez
2. Argus & Thunder Boy vs. Spartan & Wilbert
3. Chiva Rayada I & Gato Eveready vs. Pasion Kristal & Yuriko
4. AAA Minis Title: Octagoncito © vs. Mascarita de la Muerte
5. La Parka Jr./The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Bizarros (Amadeus/Escoria/Nygma/Tabu)

PROMOCIONES WAGNER

12/25 – Auditorio Municipal de Torreon
1. Dama de Hierro & Mascarita Divina vs. Sexy Star & Mini Chessman
2. Laredo Kid & Pimpinela Escarlata vs. Tito Santana & Tigre Cota
3. Joe Lider vs. Hijo del Pierroth
4. Dr. Wagner Jr. & Elegido vs. Silver Kain & Zorro

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

12/25 – Arena Lopez Mateos
1. ?
2. Hormiga Atomica & Rey Krystal vs. Pequeno Demonio & Space Warrior
3. Angel de la Noche/Iron Love/Juan el Ranchero vs. Kilvan/Ronny Ventura/Tormento
4. Steel Cage Match where the loser is shaved or unmasked – Participants: Cerebro Maligno/Chucho el Roto/Epitafio/Gallo Tapado Jr./Herejia/Hijo del Fishman/Hombre sin Rostro/Rey Krimen/Robin Maravilla/Rocky Santana/Sadico/Sepulturero/Super Colt/Super Panda/Tortuguillo Ninja/Yakuza
5. Felino/Kid Tiger/Puma King vs. Negro Navarro/Las Traumas I y II

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

INDEPENDENT

12/25 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. Camaleon de Oro/Kendo/Super Astro vs. Damian 666/Bestia 666/Halloween
5. Hijo del Santo vs. Latin Lover vs. Blue Demon Jr.

1/1 – Palenque del FEX de Mexicali
1. ?
2. ??
3. ???
4. Shockercito & Ultimo Dragoncito vs. Pequeno Violencia & Pequeno Warrior
5. Sagrado & Valiente vs. Damian el Terrible & Hijo del Texano

PROMOCIONES ZATARAIN

1/21 – Deportivo Corona de La Paz
1. Arcano & Fenix vs. Anticristo & Sacrilegio
2. Centella Kids & Hijo del Sol vs. Mr. Muerto Jr. & Tornado
3. Extreme Rules: Rosabel vs. Bello Juan
4. Fly Metal/Relampago/Winners vs. Animanica/Furia Extrema/Tiger
5. El Mesias & La Parka Jr. vs. Chessman & Ultimo Gladiador

PWMania.com is a subscription free website and relies on advertising and donations from people like you. If everyone reading this donates a few dollars, we can be fully funded for another year. Thank you so much and Happy Holidays! - PWMania.com Team =)