The Lucha Report For November 11



RESULTS

EMLL 11/8 – Arena Puebla
1. Asturiano/Black Tiger/Milenium beat Akron/Ares/Espiritu Maligno
2. Cancerbero/Shigeo Okumura/Nobuo Yoshihashi defeated Centella de Oro (subbing for Pegasso)/Fabian el Gitano/Rey Cometa
3. Misterioso II/Polvora/Sangre Azteca beat Metro/Stuka Jr./Valiente and the rudos still want a shot at the Mexican National Trios Titles when Mascara Dorada comes back from Japan.
4. Hijo del Fantasma/Shocker/Toscano defeated Felino/Taichi Ishikari/Volador Jr. by DQ when Ishikari fouled Toscano.
5. Mistico beat Rey Bucanero in what was called a really good match.

UPCOMING SHOWS

ASTENCIA ASESORIA y ADMINISTRACION

11/15 – Six Flags over Mexico City (Lucha Libre Premier)
1. Mascarita Sagrada/Mini Charly Manson/Octagoncito vs. Mini Abismo Negro/Mini Chessman/Mini Histeria
2. Fabi y Mari Apache/Cinthia Moreno vs. Jennifer Blake/Sexy Star/Mio Shirai
3. Lucha Libre Premier Tournament: Cibernetico & Hernandez vs. El Mesias & Electroshock
4. Lucha Libre Premier Tournament: Dr. Wagner Jr. & Zorro vs. Jack Evans & Chessman

11/18 – Arena Naucalpan (TV taping)
1. Aero Star/Gato Eveready/Relampago vs. Cerebro Negro/Chico Che/Dr. Cerebro
2. Espiritu/Jack Evans/Extreme Tiger vs. La Militia (Billy Boy/Decnis/Tigre Cota)
3. La Hermandad 187 (Joe Lider y Nicho el Millionario) vs. Hernandez & Luchador Sorpresa
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Alan y Chris Stone/Ultimo Gladiador
5. Dr. Wagner Jr. & El Mesias vs. Chessman & Zorro

DESASTRE TOTAL ULTRAVIOLENTO

11/13 – Arena Lopez Mateos
1. Chica Tormenta/Ludark Shaitan/Sexy Lady vs. X
2. Tacubo & Zumbi vs. Bestia 666 & Dinamic Black
3. Paranoico & X vs. Sick Boy & X
4. Dance Boy & Violento Jack vs. Murder Angel & X
5. Aero Boy/Crazy Boy/Joe Lider vs. Damian 666/Kaientai/Lord Byron

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

11/12 – Arena Mexico
1. Molotov & Starman vs. Escorpion & Mortiz
2. Astral/Electrico/Maximito vs. Pequeno Warrior/Pierrothito/Universito Dos Mil
3. Dalis la Caribena/Dark Angel/Marcela vs. Estrellita/Tiffany/Zeuxis
4. Lightning Match: Stuka Jr. vs. Raziel
5. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Rey Bucanero) vs. Mr. Aguila/Hector Garza/Taichi Ishikari
6. Blue Panther/Mistico/Shocker vs. Los Guerreros del Atlantida (Atlantis/Dragon Rojo/Ultimo Guerrero)

11/14 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Black Metal & Virgo vs. Drago & Malefico
2. Dalis la Caribena/Lluvia/Luna Magica vs. Amapola/La Comandante/Mima Shimoda
3. Caballera contra Caballera: Guerrero Samurai vs. Evola
4. Rush/Sagrado/Stuka Jr. vs. Averno/Damian el Terrible/Hijo del Texano
5. Blue Panther/La Mascara/Shocker vs. Los Guerreros del Atlantida (Atlantis/Dragon Rojo/Ultimo Guerrero)

11/14 – Arena Mexico
1. Bengala/Leono/Tigre Blanco vs. Apocalipsis/Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Angel Azteca Jr./Angel de Plata/Fabian el Gitano vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Nitro
3. Delta/Diamante/Fuego vs. Euforia/Shigeo Okumura/Sangre Azteca
4. Hijo del Fantasma/Toscano/Valiente vs. Ephesto/Felino/Negro Casas
5. Rotoporky/Maximo/Mistico vs. Hector Garza/Taichi Ishikari/Volador Jr.

11/15 – Arena Puebla
1. Milenium & Stigma vs. Fuerza Chicana & Sauron
2. Goya Kong/Luna Magica/Marcela vs. Estrellita/Princesa Blanca/Tiffany
3. Blue Panther/Rush/Toscano vs. Taichi Ishikari/Shigeo Okumura/Nobuo Yoshihashi
4. Mexican National Trios Titles: Mascara Dorada/Metro/Stuka Jr. vs. Misterioso II/Polvora/Sangre Azteca
5. Brazo de Plata/La Mascara/La Sombra vs. Hector Garza/Negro Casas/Ultimo Guerrero

11/16 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Hijo del Javier Cruz vs. Quka
2. El Idolo & Metatron vs. Angel del Mal & In Memoria
3. El Gallo & Neutron vs. Evola & Exterminador
4. Mascarita Dorada/Meteoro/Shockercito vs. Nitrito/Pequeno Warrior/Universito Dos Mil
5. Mascara Dorada/Maximo/Sagrado vs. Dragon Rojo/Hector Garza/Taichi Ishikari

11/16 – Arena Mexico
1. Bengala & Frisbee vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Dalis la Caribena/Lluvia/Luna Magica vs. Amapola/Princesa Sugei/Zeuxis
3. Angel de Oro/Delta/Fuego vs. Cancerbero/Loco Max/Raziel
4. Shocker/Toscano/Valiente vs. Hijo del Texano/Mephisto/Vangelis
5. Hijo del Fantasma/La Mascara/Mistico vs. Atlantis/Felino/Ultimo Guerrero

INDEPENDENT

11/13 – Arena Neza
1. Sensei & Starman vs. Kid Tiger & Puma King
2. Bam Bam/Electrico/Ultimo Dragoncito vs. Pequeno Olimpico/Pequeno Warrior/Pierrothito
3. Coco Blanco/Hombre Bala Jr./Neza Kid vs. Carta Brava Jr./Dralion/Hermano Muerte II
4. Angel de Oro/Angel de Plata/Delta vs. Dr. X/Escandalo/Loco Max
5. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Rey Bucanero) vs. Alebrije/Charly Manson/Histeria
6. Los Guerreros del Atlantida (Atlantis/Dragon Rojo/Ultimo Guerrero) vs. Mr. Aguila/Olimpico/Psicosis

11/13 – Palenque de la Feria de Texcoco
1. ?
2. ??
3. Ultraman Jr. & Estrellita vs. Bestia Metalica & Rossy Moreno
4. Dr. Wagner III & Hijo del L.A. Par-K vs. Gran Markus Jr. & Hijo del Gran Markus
5. Blue Demon Jr. & L.A. Par-K vs. Black Abyss & Psicosis

11/13 – Plaza de Toros de San Jose Tejalpa
1. ?
2. ??
3. Cachorro/El Juez/El Mongol vs. Celestial/Eddy Vega/Elecktro
4. Mari Apache & La Parkita vs. Cinthia Moreno & Mini Psicosis
5. Aero Star/Argenis/Super Fly vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

11/14 – Arena Coliseo de San Luis Potosi
1. ?
2. ??
3. ???
4. Mari Apache & Yuriko vs. Tigre Cota & Cinthia Moreno
5. Aero Star & Elegido vs. Monster Clown & Zorro

11/15 – Deportivo Siervo de la Nacion de Ecatepec
1. ?
2. ??
3. ???
4. Delta & Diamante vs. Escandalo & Nitro
5. Maximo/Sagrado/Shocker vs. Atlantis/Averno/Rey Bucanero

11/19 – Auditorio Municipal de Zumpango
1. ?
2. Lluvia & Luna Magica vs. Princesa Blanca & Princesa Sugei
3. Fuego/Metro/Stuka Jr. vs. Los Cancerberos del Infierno (Euforia/Raziel/Virus
4. Hijo del Fantasma & Shocker vs. Damian el Terrible & Hijo del Texano

11/19 – Plaza de Toros de Chilpancingo
1. ?
2. ??
3. Brazo de Oro/Brazo de Platino/Robin vs. Arkangel de la Muerte/Cancerbero/Raziel
4. Maximo/Valiente/May Flowers vs. Dragon Rojo/Felino/Olimpico
5. Steel Cage Match where the last man will be shaved or unmasked – Participants: Atlantis/Apolo Estrada Jr./La Mascara/Ultimo Guerrero/Volador Jr./Brazo de Platino/Charly Manson/Hector Garza/Histeria/Psicosis

11/19 – Unidad Deportiva de Celaya
1. ?
2. ??
3. Mascarita Divina & Octagoncito vs. Mini Abismo Negro & Mini Charly Manson
4. Argenis/Laredo Kid/Super Fly vs. La Militia (Billy Boy/Decnis/Tigre Cota)
5. Nicho el Millionario & La Parka Jr. vs. Silver Kain & Ultimo Gladiador

11/20 – Palenque de la Feria de Tapachula
1. ?
2. ??
3. ???
4. Aero Star/Fabi Apache/Octagoncito vs. Billy Boy/Sexy Star/Mini Histeria
5. El Mesias & La Parka Jr. vs. Electroshock & Silver Kain

11/21 – Auditorio Municipal de San Tomas Chiconautla
1. ?
2. ??
3. ???
4. Espiritu/Ozz/X vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. Crazy Boy & La Parka Jr. vs. Silver Kain & Ultimo Gladiador

11/26 – Polideportivo de la Universidad de Puebla
1. ?
2. ??
3. Cinthia Moreno/Mascarita Sagrada/Pimpinela Escarlata vs. El Brazo/Sexy Star/Mini Abismo Negro
4. La Fuerza Aerea (Aero Star/Laredo Kid/Super Fly) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. Octagon/La Parka Jr./Tinieblas Jr. vs. Chessman/Hernandez/Zorro

11/27 – Salon Casino de Coacalco
1. ?
2. Ruleta de la Muerte – Participants: Black Terror/Perro de Guerra/Demonio Baltazar/Alfred Dino/Golden Star/Black Star/Diamante Rojo/Halcon 78 Jr./Tonala/Kraven/Rey Vikingo/Gran Cuchillo
3. La Diabolica & Marcela vs. Amapola & Princesa Blanca
4. La Sombra & Hector Garza vs. Felino & Rey Bucanero

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

11/14 – Arena Naucalpan
1. Dinamic Black & Bugambilla vs. Carta Brava Jr. & Hammer
2. Los Cerebros Terribles (Black Terry/Cerebro Negro/Dr. Cerebro) vs. Angel Mortal/Espectro Jr./Gallego
3. Biba Kasai/Mascarita Sagrada/Miss Gaviota vs. Jennifer Blake/Mini Histeria/Pasion Kristal
4. IWRG Intercontinental Tag Titles: Hijo del Cien Caras & Mascara Ano Dos Mil Jr. © vs. Pirata Morgan & Hijo del Pirata Morgan

KING BULLS WRESTLING

11/13 – Auditorio Municipal de Tampico
1. ?
2. ??
3. ???
4. Steel Cage Match where the loser must be shaved or unmasked – Participants: Arsenal/Infierno/Lumino/Oro Negro/Okusuno/Sadico/Cerebro Negro/Dr. Cerebro/Fantasma de la Opera/Mascara Ano Dos Mil Jr./911/Trauma I
5. Elegido/El Mesias/Relampago vs. Extreme Tiger/Hernandez/Zorro

MONTERREY

11/12 – Parque Fundidora de Monterrey
1. ?
2. ??
3. ???
4. Hijo del Santo & Huracan Ramirez vs. Blue Demon Jr. & Hijo del Solitario

PROMOCIONES CANTU

11/14 – Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. ?
2. La Hiedra & Mini Sobredosis vs. La Hechicera & Mini Rio Bravo
3. El Brazo/Persues/Street Boy vs. Orquidea Negra/La Ricachona/Sexy Massiel
4. Hombre sin Miedo/Sobredosis/Luchador Sorpresa vs. Drakon/Pitbull/Rio Bravo
5. Laredo Kid & El Mesias vs. Antifaz del Norte & Chessman

PROMOCIONES JAFA

11/21 – Plaza de Toros Ponciano Diaz de Tula
1. ?
2. ??
3. Dark Angel & Marcela vs. Estrellita & Tiffany
4. Coco Azul/Coco Rojo/Dos Caras vs. La Familia Dinamita (Cien Caras Jr./Hijo del Cien Caras/Universo Dos Mil)
5. Olimpico/Psicosis/Volador Jr. vs. Alebrije/Charly Manson/Histeria
6. La Mascara/Mistico/La Sombra vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)

PROMOCIONES MARTINEZ

11/15 – Cancha German Evers de Mazatlan
1. ?
2. ??
3. Pasion Kristal & Pimpinela Escarlata vs. Nygma & Polvo de Estrellas
4. Aero Star/Super Fly/X vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. Elegido & La Parka Jr. vs. Alan Stone & Zorro

WAGNERMANIA

11/14 – Plaza de Toros Monumental de Torreon
1. ?
2. ??
3. Fabi Apache & Mascarita Divina vs. Sexy Star & Mascarita de la Muerte
4. Crazy Boy/Joe Lider/X vs. Monster Clown/Psycho Clown/Ultimo Gladiador
5. Dr. Wagner Jr. & La Parka Jr. vs. Cibernetico & Silver Kain

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

BAJA STARS WRESTLING

11/25 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. Kenoe & Sparks vs. Arlequin & Locoman
2. Clasico & Super Rino vs. Camaleon Negro & Cinico
3. Angel Metalico/Horus/Spyder Black vs. Maquiavelico/Pancho Cachondo/Silver Star
4. Los Locos del Ring (Arandu/Star Boy/TJ Boy) vs. Los Chicanos Renegados
5. Brazo de Plata & Mistico vs. Averno & Mr. Niebla

INDEPENDENT

11/12 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. L.A. Par-K/X-Torm/Rubi Gardenia vs. King Azteca/Zarco/Cassandro

11/20 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. Abejorro/Black Silver/Cardenal Jr. vs. Camaleon Negro/Munra/Super Mofles
3. Clasico/Transformer/Zaeta vs. Maquiavelico/Shamu/Tony Casanova
4. Camaleon de Oro/Horus/Rubi Gardenia vs. Los Pandilleros I y II/Tornado Negro
5. Axel/Brazo de Plata/Super Astro vs. Angel Blanco Jr./Pirata Morgan/Super Kendo



Recent Posts

WWE Says Jey Uso Suffered A Leg Injury On Monday Night’s Raw From Des Moines

WWE Says Jey Uso Suffered A Leg Injury On Monday Night's Raw From Des Moines

WWE's website reports that Tag Team Champion Jey Uso suffered an aggravation of his previously injur...

Today In Wrestling History- September 2nd

Today In Wrestling History- September 2nd

Trivia 2007 - WWE released Nick Dinsmore, who had portrayed the Eugene character.  He would be ...

Full WWE Network Schedule For Tuesday: WWE Main Event, The Monday Night War & DX, More

Full WWE Network Schedule For Tuesday: WWE Main Event, The Monday Night War & DX, More

Check out the full schedule for Tuesday, day 192 of the WWE Network launch: 12:00 am ET - Wrestle...

Video Highlights From WWE Raw (9/1/14): Six Man Tag, Growing Up Bella & More
SummerSlam Rematch On Next Week’s Raw, Match For SmackDown, Xavier Woods On Rusev

SummerSlam Rematch On Next Week's Raw, Match For SmackDown, Xavier Woods On Rusev

- Roman Reigns vs. Randy Orton has been announced for next Monday's RAW from Baltimore. Chris Jerich...