The Lucha Report For November 8

NEWS

Sexy Star is spreading rumors around that she plans on going to EMLL soon but no one from there has touched those rumors and it seems like she is just grandstanding trying to improve her position with AAA which has noticably gone down since her WWE tryout a couple of months ago.

The cover of the latest issue of Luchas 2000 features Psicosis II unmasking Psicosis III who recently departed from AAA revealing the returning Toxico in a move that was a total FU to AAA. Great stuff.

RESULTS

AAA 11/7 – Centro de Convenciones de Tlanepantla (TV taping)
1. Mascarita Divina & Octagoncito beat Mini Histeria & Mini Psicosis
2. Io & Mio Shirai defeated Fabi y Mari Apache with help from Hijo del Tirantes.
3. Aero Star/Jack Evans/Extreme Tiger beat Billy Boy/Chris Stone/Decnis
4. El Illegal (El Chicano from WWC under a mask and this was Dorian Roldan’s big surprise)/Mexico’s Most Wanted (Damian 666 & Halloween) defeated La Hermandad 187 (Joe Lider y Nicho el Millionario)/Ozz – Nicho was beaten bloody here and after the match La Sociedad came out to attack but the AAA Army led by Joaquin Roldan made the save.
5. Chessman/Hernandez/Zorro beat Cibernetico/El Mesias/La Parka Jr. after Skull Mask came out on his motorcycle to distract Ciber as he had Zorro in his Garra Cibernetica allowing Zorro to use his Singapore cane on Ciber. Ciber & Parka had problems again and after the match La Sociedad came down again to jump the tecs but Los Bizarros would make the save and Ciber told Parka afterwards that the Bizarros would show him how to handle La Sociedad.

EMLL 11/7 – Arena Coliseo
1. Astro Boy & Frisbee beat Apolo Estrada Jr. & Zayco
2. Amapola/Princesa Blanca/Princesa Sugei defeated Dalis la Caribena/Lluvia/Marcela
3. Euforia/Nosferatu/Polvora beat Angel Azteca Jr./Angel de Plata/Fabian el Gitano
4. Hijo del Fantasma/Rush/Sagrado defeated Taichi Ishikari/Mephisto/Nobuo Yoshihashi – Mephisto suffered a neck injury here on a botched move by Fantasma and had to be taken to the hospital.
5. Rotoporky/Maximo/Shocker beat Hector Garza/Negro Casas/Volador Jr. by DQ when Casas fouled Maximo.

EMLL 11/7 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Astaroth beat Metalik
2. El Divino & Guerrero Samurai defeated Evola & Malefico and Samurai/Evola are heading to a hair match.
3. Meteoro (subbing for Shockercito)/Mini Fantasy/Ultimo Dragoncito beat Nitrito/Pequeno Olimpico/Pierrothito
4. Delta/Diamante/Valiente defeated Arkangel de la Muerte/Hooligan/Virus
5. La Mascara/Mistico/Toscano beat Atlantis/Rey Bucanero/Ultimo Guerrero

Independent 11/6 – Auditorio Teopanzolco de Cuernavaca
1. Calaquita/Icaro/Platita beat Pentagoncito Dos Mil/Soberanito/Ultratumbita
2. Brujo Jr./Hechicero/Nahual defeated Energia 07/Fenix/Voltaje
3. Angel de Plata/Canelo Casas/Soberano beat Raksas/Nitro/Nosferatu
4. Maximo/Stuka Jr./Valiente defeated Euforia/Misterioso II/Virus

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

Perros del Mal 11/6 – Auditorio Municipal de Tijuana drawing 4,000 fans
1. Miss Jackie & Lizzy Valentine beat Jennifer Blake & Christina von Eerie
2. Bestia 666 & X-Fly defeated Jack Evans & Extreme Tiger
3. Konnan/Mexico’s Most Wanted (Damian 666 & Halloween) beat Charlie Haas/Super Crazy/Tony Wilson when Crazy turned on Haas by fouling him and Konnan got the pin.
4. Blue Demon Jr. (subbing for Dr. Wagner Jr.)/Booker T/El Mesias defeated Shelton Benjamin (subbing for Blue Demon Jr.)/Big Daddy V/Hernandez when Booker used the Bookend on Shelton.

UPCOMING SHOWS

ASTENCIA ASESORIA y ADMINISTRACION

DESASTRE TOTAL ULTRAVIOLENTO

11/13 – Arena Lopez Mateos
1. Chica Tormenta/Ludark Shaitan/Sexy Lady vs. X
2. Tacubo & Zumbi vs. Bestia 666 & Dinamic Black
3. Paranoico & X vs. Sick Boy & X
4. Dance Boy & Violento Jack vs. Murder Angel & X
5. Aero Boy/Crazy Boy/Joe Lider vs. Damian 666/Kaientai/Lord Byron

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

11/9 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Thunder Boy vs. Templario
2. Hierro & Magnum vs. Drago & Leon Blanco
3. Metal Blanco & Palacio Negro vs. Mr. Trueno & Rey Trueno
4. Delta/Diamante/El Gallo vs. Demus 3:16/Escorpion/Semental
5. La Mascara/Mistico/Sagrado vs. Mr. Aguila/Hector Garza/Taichi Ishikari

11/9 – Arena Mexico
1. Camaleon & Principe vs. Camorra & Zayco
2. Guerrero Maya Jr./Metalico/Metatron vs. El Bronco/Durango Kid/Hooligan
3. Fuego/Metro/Rush vs. Nosferatu/Polvora/Virus
4. Rotoporky/Shocker/Toscano vs. Damian el Terrible/Hijo del Texano/Vangelis
5. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto) vs. Alebrije/Charly Manson/Psicosis

11/12 – Arena Mexico
1. Molotov & Starman vs. Escorpion & Mortiz
2. Astral/Electrico/Maximito vs. Pequeno Warrior/Pierrothito/Universito Dos Mil
3. Dalis la Caribena/Dark Angel/Marcela vs. Estrellita/Tiffany/Zeuxis
4. Lightning Match: Stuka Jr. vs. Raziel
5. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Rey Bucanero) vs. Mr. Aguila/Hector Garza/Taichi Ishikari
6. Blue Panther/Mistico/Shocker vs. Los Guerreros del Atlantida (Atlantis/Dragon Rojo/Ultimo Guerrero)

11/14 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Black Metal & Virgo vs. Drago & Malefico
2. Dalis la Caribena/Lluvia/Luna Magica vs. Amapola/La Comandante/Mima Shimoda
3. Caballera contra Caballera: Guerrero Samurai vs. Evola
4. Rush/Sagrado/Stuka Jr. vs. Averno/Damian el Terrible/Hijo del Texano
5. Blue Panther/La Mascara/Shocker vs. Los Guerreros del Atlantida (Atlantis/Dragon Rojo/Ultimo Guerrero)

11/14 – Arena Mexico
1. Bengala/Leono/Tigre Blanco vs. Apocalipsis/Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Angel Azteca Jr./Angel de Plata/Fabian el Gitano vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Nitro
3. Delta/Diamante/Fuego vs. Euforia/Shigeo Okumura/Sangre Azteca
4. Hijo del Fantasma/Toscano/Valiente vs. Ephesto/Felino/Negro Casas
5. Rotoporky/Maximo/Mistico vs. Hector Garza/Taichi Ishikari/Volador Jr.

INDEPENDENT

11/9 – Arena Queretaro
1. Rey Aztlan vs. Vidente
2. Alex Guajardo & Ursus vs. Rostro Maligno & Zarpa de Tigre Jr.
3. Shockercito & Ultimo Dragoncito vs. Nitrito & Pierrothito
4. Angel de Oro/Hijo del Fantasma/Valiente vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)
5. Blue Panther & Maximo vs. Ultimo Guerrero & Volador Jr.

11/13 – Arena Neza
1. Sensei & Starman vs. Kid Tiger & Puma King
2. Bam Bam/Electrico/Ultimo Dragoncito vs. Pequeno Olimpico/Pequeno Warrior/Pierrothito
3. Coco Blanco/Hombre Bala Jr./Neza Kid vs. Carta Brava Jr./Dralion/Hermano Muerte II
4. Angel de Oro/Angel de Plata/Delta vs. Dr. X/Escandalo/Loco Max
5. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Rey Bucanero) vs. Alebrije/Charly Manson/Histeria
6. Los Guerreros del Atlantida (Atlantis/Dragon Rojo/Ultimo Guerrero) vs. Mr. Aguila/Olimpico/Psicosis

11/13 – Palenque de la Feria de Texcoco
1. ?
2. ??
3. Ultraman Jr. & Estrellita vs. Bestia Metalica & Rossy Moreno
4. Dr. Wagner III & Hijo del L.A. Par-K vs. Gran Markus Jr. & Hijo del Gran Markus
5. Blue Demon Jr. & L.A. Par-K vs. Black Abyss & Psicosis

11/13 – Plaza de Toros de San Jose Tejalpa
1. ?
2. ??
3. Cachorro/El Juez/El Mongol vs. Celestial/Eddy Vega/Elecktro
4. Mari Apache & La Parkita vs. Cinthia Moreno & Mini Psicosis
5. Aero Star/Argenis/Super Fly vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

11/14 – Arena Coliseo de San Luis Potosi
1. ?
2. ??
3. ???
4. Mari Apache & Yuriko vs. Tigre Cota & Cinthia Moreno
5. Aero Star & Elegido vs. Monster Clown & Zorro

11/15 – Deportivo Siervo de la Nacion de Ecatepec
1. ?
2. ??
3. ???
4. Delta & Diamante vs. Escandalo & Nitro
5. Maximo/Sagrado/Shocker vs. Atlantis/Averno/Rey Bucanero

11/19 – Auditorio Municipal de Zumpango
1. ?
2. Lluvia & Luna Magica vs. Princesa Blanca & Princesa Sugei
3. Fuego/Metro/Stuka Jr. vs. Los Cancerberos del Infierno (Euforia/Raziel/Virus
4. Hijo del Fantasma & Shocker vs. Damian el Terrible & Hijo del Texano

11/19 – Plaza de Toros de Chilpancingo
1. ?
2. ??
3. Brazo de Oro/Brazo de Platino/Robin vs. Arkangel de la Muerte/Cancerbero/Raziel
4. Maximo/Valiente/May Flowers vs. Dragon Rojo/Felino/Olimpico
5. Steel Cage Match where the last man will be shaved or unmasked – Participants: Atlantis/Apolo Estrada Jr./La Mascara/Ultimo Guerrero/Volador Jr./Brazo de Platino/Charly Manson/Hector Garza/Histeria/Psicosis

11/19 – Unidad Deportiva de Celaya
1. ?
2. ??
3. Mascarita Divina & Octagoncito vs. Mini Abismo Negro & Mini Charly Manson
4. Argenis/Laredo Kid/Super Fly vs. La Militia (Billy Boy/Decnis/Tigre Cota)
5. Nicho el Millionario & La Parka Jr. vs. Silver Kain & Ultimo Gladiador

11/20 – Palenque de la Feria de Tapachula
1. ?
2. ??
3. ???
4. Aero Star/Fabi Apache/Octagoncito vs. Billy Boy/Sexy Star/Mini Histeria
5. El Mesias & La Parka Jr. vs. Electroshock & Silver Kain

11/21 – Auditorio Municipal de San Tomas Chiconautla
1. ?
2. ??
3. ???
4. Espiritu/Ozz/X vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. Crazy Boy & La Parka Jr. vs. Silver Kain & Ultimo Gladiador

11/26 – Polideportivo de la Universidad de Puebla
1. ?
2. ??
3. Cinthia Moreno/Mascarita Sagrada/Pimpinela Escarlata vs. El Brazo/Sexy Star/Mini Abismo Negro
4. La Fuerza Aerea (Aero Star/Laredo Kid/Super Fly) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. Octagon/La Parka Jr./Tinieblas Jr. vs. Chessman/Hernandez/Zorro

11/27 – Salon Casino de Coacalco
1. ?
2. Ruleta de la Muerte – Participants: Black Terror/Perro de Guerra/Demonio Baltazar/Alfred Dino/Golden Star/Black Star/Diamante Rojo/Halcon 78 Jr./Tonala/Kraven/Rey Vikingo/Gran Cuchillo
3. La Diabolica & Marcela vs. Amapola & Princesa Blanca
4. La Sombra & Hector Garza vs. Felino & Rey Bucanero

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

11/11 – Arena Naucalpan
1. Centurion vs. Nemesis
2. Dinamic Black & Bugambilla vs. Carta Brava Jr. & Hammer
3. Los Arlequins (Amarillo/Negro/Rojo) vs. Comando Negro/Guerrero Negro/Magia Negra
4. Bobby Lee Jr./Centauro/Cerebro Negro vs. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911)
5. Dr. Cerebro/La Parka Jr./Veneno vs. Billy Boy/Decnis/Hijo del Pierroth

11/14 – Arena Naucalpan
1. Dinamic Black & Bugambilla vs. Carta Brava Jr. & Hammer
2. Los Cerebros Terribles (Black Terry/Cerebro Negro/Dr. Cerebro) vs. Angel Mortal/Espectro Jr./Gallego
3. Biba Kasai/Mascarita Sagrada/Miss Gaviota vs. Jennifer Blake/Mini Histeria/Pasion Kristal
4. IWRG Intercontinental Tag Titles: Hijo del Cien Caras & Mascara Ano Dos Mil Jr. (c) vs. Pirata Morgan & Hijo del Pirata Morgan

KING BULLS WRESTLING

11/13 – Auditorio Municipal de Tampico
1. ?
2. ??
3. ???
4. Steel Cage Match where the loser must be shaved or unmasked – Participants: Arsenal/Infierno/Lumino/Oro Negro/Okusuno/Sadico/Cerebro Negro/Dr. Cerebro/Fantasma de la Opera/Mascara Ano Dos Mil Jr./911/Trauma I
5. Elegido/El Mesias/Relampago vs. Extreme Tiger/Hernandez/Zorro

PROMOCIONES JAFA

11/21 – Plaza de Toros Ponciano Diaz de Tula
1. ?
2. ??
3. Dark Angel & Marcela vs. Estrellita & Tiffany
4. Coco Azul/Coco Rojo/Dos Caras vs. La Familia Dinamita (Cien Caras Jr./Hijo del Cien Caras/Universo Dos Mil)
5. Olimpico/Psicosis/Volador Jr. vs. Alebrije/Charly Manson/Histeria
6. La Mascara/Mistico/La Sombra vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)

PROMOCIONES MARTINEZ

11/15 – Cancha German Evers de Mazatlan
1. ?
2. ??
3. Pasion Kristal & Pimpinela Escarlata vs. Nygma & Polvo de Estrellas
4. Aero Star/Super Fly/X vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. Elegido & La Parka Jr. vs. Alan Stone & Zorro

WAGNERMANIA

11/14 – Plaza de Toros Monumental de Torreon
1. ?
2. ??
3. Fabi Apache & Mascarita Divina vs. Sexy Star & Mascarita de la Muerte
4. Crazy Boy/Joe Lider/X vs. Monster Clown/Psycho Clown/Ultimo Gladiador
5. Dr. Wagner Jr. & La Parka Jr. vs. Cibernetico & Silver Kain

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

BAJA STARS WRESTLING

11/25 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. Kenoe & Sparks vs. Arlequin & Locoman
2. Clasico & Super Rino vs. Camaleon Negro & Cinico
3. Angel Metalico/Horus/Spyder Black vs. Maquiavelico/Pancho Cachondo/Silver Star
4. Los Locos del Ring (Arandu/Star Boy/TJ Boy) vs. Los Chicanos Renegados
5. Brazo de Plata & Mistico vs. Averno & Mr. Niebla

INDEPENDENT

11/12 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. L.A. Par-K/X-Torm/Rubi Gardenia vs. King Azteca/Zarco/Cassandro

11/20 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. Abejorro/Black Silver/Cardenal Jr. vs. Camaleon Negro/Munra/Super Mofles
3. Clasico/Transformer/Zaeta vs. Maquiavelico/Shamu/Tony Casanova
4. Camaleon de Oro/Horus/Rubi Gardenia vs. Los Pandilleros I y II/Tornado Negro
5. Axel/Brazo de Plata/Super Astro vs. Angel Blanco Jr./Pirata Morgan/Super Kendo

PWMania.com is a subscription free website and relies on advertising and donations from people like you. If everyone reading this donates a few dollars, we can be fully funded for another year. Thank you so much and Happy Holidays! - PWMania.com Team =)