The Lucha Report For October 2



NEWS

Alex Koslov posted what was basically a farewell message to his AAA fans on Twitter last night and it’s pretty much a done deal that he will be going to WWE soon.

Dorian Roldan & Konnan were at Arena Naucalpan on Thursday at the IWRG show and they told the press that AAA is thinking about buying Arena Naucalpan outright and making it their own building. They want to help IWRG grow and use it as basically a minor league promotion for them to let their young talent work more often and to continue to get their main guys bookings on those days when they don’t have any.

RESULTS

AAA 10/1 – Centro de Convenciones de Ciudad Madero (Heroes Inmortales IV)
1. Crazy Boy/Esther Moreno/Octagoncito/Pasion Kristal beat Tigre Cota/Jennifer Blake/Mini
2. GHC Heavyweight Title: Takashi Sugiura defeated Chessman (returning from injury and sporting a new physique) to retain his title.
3. AAA Mixed Tag Titles: Fabi Apache & Pimpinela Escarlata beat Alex Koslov & Christina von Eerie to retain their titles.
4. Hardcore Handicap Match: La Hermandad 187 (Joe Lider y Nicho el Millionario) defeated Damian 666/Halloween/Konnan in a match full of blood & weapons. Chessman would then attack Nicho with a club after the match.
5. Por la Copa Antonio Pena plus the loser must be shaved or unmasked: Aero Star beat Chris Stone who had to get shaved. Other participants: Elegido/Laredo Kid/Super Fly/Alan Stone/Billy Boy/Decnis
6. AAA Mega Heavyweight Title: Dr. Wagner Jr. defeated Silver Kain to retain his title and dedicated the victory to his father after the match.
7. El Mesias beat Perro Aguayo Jr. with a powerbomb through a table in the corner.
8. Steel Cage Match w/War Games rules: Cibernetico/Cuervo/Heavy Metal/Ozz/La Parka Jr. defeated Electroshock/Hernandez/L.A. Par-K/Zorro – Okay this was a total cluster as Cibernetico was supposed to be come out in the 5th spot but he didn’t show up so Dorian Roldan showed up on the big screen saying that Ciber was with them and brought out a masked man wearing a Bizarros shirt who walked to ringside to watch the match. Octagon then was supposed to be the 7th man but he couldn’t compete due to his injuries after being attacked by a mysterious man in an alley so Joaquin Roldan brought out Cuervo & Ozz to replace Ciber & Octagon in the match. Octagon did come out with Joaquin and it wasn’t long before the mysterious masked man showed up on his motorcycle to join the match so Cibernetico finally appeared to make the save and helped Parka eliminate Hernandez to win the match. Ciber and the mysterious Bizarro then entered the ring and celebrated with Team AAA after the match.

EMLL 10/1 – Arena Mexico
1. Astro Boy & Metalico beat Camorra & Semental
2. Los Angeles Celestiales (Angel Azteca Jr./Angel de Plata/Angel de Oro) defeated Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus)
3. Lightning Match: Shigeo Okumura beat Diamante
4. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto) defeated La Mascara/Mascara Dorada/La Sombra
5. Blue Panther/Hijo del Fantasma/”Strongman” Jon Anderson beat Damian el Terrible/Hijo del Texano/Jushin Thunder Liger
6. La Peste Negra (Negro Casas/Mr. Niebla/Rey Bucanero) defeated Mr. Aguila/Charly Manson/Volador Jr.

UPCOMING SHOWS

DESASTRE TOTAL ULTRAVIOLENTO

10/3 – Arena Naucalpan
1. ?
2. ??
3. Fabi Apache & Octagoncito vs. Sexy Star & Mini Abismo Negro
4. Los Exoticos (Pasion Kristal/Pimpinela Escarlata/Polvo de Estrellas) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. Torneo de Parejas: Crazy Boy & Joe Lider vs. Dr. Wagner Jr. & La Parka Jr. vs. Chucho el Roto & Iron Love vs. Electroshock & Silver Kain vs. Hijo del Cien Caras & Mascara Ano Dos Mil Jr. vs. Mexico’s Most Wanted (Damian 666 & Halloween)

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

10/3 – Arena Coliseo
1. Metatron & Tigre Blanco vs. Cholo & Mortiz
2. Dalis la Caribena/Goya Kong/Lluvia vs. Princesa Blanca/La Seductora/Seuxis
3. #1 Contenders Tournament for the Arena Coliseo Tag Titles – Participants: Angel Azteca Jr. & Guerrero Maya Jr./Angel de Oro & Angel de Plata/Molotov & Sensei/Pegasso & Rey Cometa/Durango Kid & Escorpion/Escandalo & Nitro/Euforia & Nosferatu/Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
4. La Mascara/Mascara Dorada/La Sombra vs. Atlantis/Dragon Rojo/Ultimo Guerrero

10/3 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Hijo del Javier Cruz & Thunder Boy vs. Nube Roja & Templario
2. Silueta vs. Princesa Maya
3. Dark Angel/Lluvia/Marcela vs. Amapola/Estrellita/Tiffany
4. Occidental Lt. Heavyweight Title: El Gallo © vs. Felino
5. Hijo del Fantasma/Sagrado/Toscano vs. Negro Casas/Mr. Niebla/Psicosis

10/4 – Arena Puebla
1. Blue Center & Centella de Oro vs. Centauro de Fuego & Mr. Rafaga
2. Metalico/Metatron/Starman vs. Apocalipsis/Disturbio/Inquisidor
3. Bam Bam/Electrico/Shockercito vs. Bracito de Oro/Pequeno Olimpico/Pierrothito
4. Maximo/Rush/Valiente vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
5. La Mascara/Mascara Dorada/Mistico vs. Atlantis/Mr. Niebla/Ultimo Guerrero

10/5 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Tondar vs. Titanio
2. Astaroth & Hierro vs. Angel del Mal & In Memoria
3. Black Metal & Palacio Negro vs. Exterminador & Malefico
4. Fabian el Gitano/Metro/Rush vs. Shigeo Okumura/Vangelis/Nobuo Yoshihashi
5. Mistico/Rotoporky/La Sombra vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)

10/5 – Arena Mexico
1. Freesbee & Principe vs. Cholo & Semental
2. Astral/Pequeno Olimpico/Shockercito vs. Pequeno Violencia/Pequeno Warrior/Universito Dos Mil
3. Fuego/Sagrado/Stuka Jr. vs. Demus 3:16/Polvora/Virus
4. Atlantis/Dragon Rojo/Ultimo Guerrero vs. Mr. Aguila/Hector Garza/Olimpico
5. CMLL Lt. Heavyweight Title: Volador Jr. © vs. La Mascara

10/8 – Arena Mexico
1. Angel Azteca Jr./Angel de Plata/Molotov vs. Durango Kid/Escorpion/Nitro
2. Dark Angel/Luna Magica/Marcela vs. Estrellita/Princesa Blanca/Tiffany
3. Lightning Match: Rush vs. Damian el Terrible
4. La Avalancha Alvarado (Brazo de Plata/La Mascara/Maximo) vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
5. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla) vs. Charly Manson/Taichi Ishikari/Psicosis
6. Mascara Dorada/Mistico/La Sombra vs. Atlantis/Dragon Rojo/Ultimo Guerrero

10/12 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Astral/Mascarita Dorada/Ultimo Dragoncito vs. Pequeno Olimpico/Pequeno Warrior/Pierrothito
2. Dalis la Caribena/Luna Magica/Marcela vs. Estrellita/Seuxis/Tiffany
3. Fabian el Gitano/Fuego/Metro vs. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Euforia/Raziel)
4. Maximo/Rush/Toscano vs. Dragon Rojo/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)
5. Hijo del Fantasma/Mistico/Rotoporky vs. Atlantis/Rey Bucanero/Ultimo Guerrero

INDEPENDENT

10/3 – Arena Coliseo de Coacalco
1. Albatros/Aramis/Drigger vs. Marduck/Nino de Fuego/Rey Dinamico
2. Impulso/Wotam/Ztizan vs. Epidemia/Forastero/Stigma
3. Mascara contra Caballera: Kalibus vs. Angel de Tijuana
4. Justiciero/Negro Navarro/Trauma I vs. AK-47/Cyborg/911
5. Mr. Potro & Trauma II vs. Judas el Traidor & Magnifico

10/3 – Arena Pavilion del Norte de Saltillo
1. ?
2. ??
3. Mascara contra Caballera: Angel Volador vs. Eclipse
4. Super Libre: Green Demon vs. Super Parka
5. Metro & Stuka Jr. vs. Misterioso II & Sangre Azteca

10/3 – Lienzo Charro Sermeo de Guadalajara
1. Mascarita Sagrada & Octagoncito vs. Mini Histeria & Mini Psicosis
2. Gran y Mari Apache vs. Billy Boy & Jennifer Blake
3. Aero Star & Super Fly vs. El Brazo & Decnis
4. Elegido/Gronda II/Octagon vs. Cuervo/Ozz/Vampiro

10/6 – Salon Quinta Caporales de Comonfort
1. ?
2. ??
3. Gran y Mari Apache vs. Billy Boy & Cinthia Moreno
4. Crazy Boy & Extreme Tiger vs. Alan Stone & Escoria
5. Joe Lider & La Parka Jr. vs. Electroshock & Silver Kain

10/7 – Gimnasio Agustin Millan de Toluca (Benefit show for a local child)
1. Mascarita Divina & La Parkita vs. Mini Histeria & Mini Psicosis
2. El Brazo/Gato Eveready/Fabi Apache vs. Decnis/Psicosis III/La Hechicera
3. Aero Star/Argenis/Super Fly vs. Cuervo/Espiritu/Ozz
4. El Mesias & La Parka Jr. vs. Electroshock & Silver King

10/10 – Plaza de Toros de Tepeapulco
1. Octagoncito & La Parkita vs. Mini Abismo Negro & Mini Psicosis
2. Fabi y Mari Apache vs. Cinthia Moreno & Sexy Star
3. Extreme Tiger & Nicho el Millionario vs. Cuervo & Ultimo Gladiador
4. Cibernetico/Octagon/La Parka Jr. vs. Black Abyss/Chessman/Hernandez

10/13 – Plaza de Toros de Tlahuelilpan
1. ?
2. ??
3. Chiva Rayada I & Relampago vs. Monster Clown & Psycho Clown
4. Gato Eveready & La Parka Jr. vs. Chessman & Ultimo Gladiador

10/16 – Palenque de la Feria de Ciudad Valle
1. Mascarita Divina & Octagoncito vs. Mini Abismo Negro & Mini Psicosis
2. Aero Star & Fabi Apache vs. Billy Boy & Sexy Star
3. Los Exoticos (Pasion Kristal/Pimpinela Escarlata/Polvo de Estrellas) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
4. El Mesias & La Parka Jr. vs. Dr. Wagner Jr. & Silver Kain

INTERNATIONAL WRESTLING LEAGUE

10/16 – Deportivo Tlalli de Tlanepantla
1. Low Rider vs. Black Fire
2. Daga & Fantasma de la Opera vs. Eterno & Freelance
3. Cuadrangular de Parejas por la IWL Tag Titles: Aero Boy & Violento Jack vs. Pesadilla & Ragde
4. Cuadrangular de Parejas por la IWL Tag Titles: Las Traumas I y II vs. Heddi Karouhi & Naruto
5. 6 Way Elimination Match por la IWL Continental Title – Participants: Alebrije/Hijo del Lizmark/Marco Corleone/Monsther/Oriental/Super Nova
6. Por la Copa Mundial: Blue Demon Jr. vs. Showtime Summers

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

10/7 – Arena Naucalpan
1. Dinamic Black vs. Keshin Black
2. Golondrina & Miss Gaviota vs. Alan Extreme & Nemesis
3. Aeroman/Brazo Metalico/Freelance vs. Carta Brava Jr./Comando Negro/Magia Negra
4. El Angel/Chico Che/Micke Segura vs. Avisman/Bombero Infernal/Hijo del Diablo
5. Christian/Trauma I/Veneno vs. Hernandez/Mascara Ano Dos Mil Jr./Ultimo Gladiador

10/10 – Arena Naucalpan
1. ?
2. Dinamic Black & Eragon vs. Carta Brava Jr. & Epidemia
3. Cerebro Negro & Dr. Cerebro vs. Crazy Boy & Joe Lider
4. Hijo del Anibal & Scorpio Jr. vs. Hijo del Pirata Morgan & Mascara Ano Dos Mil Jr.
5. Caballera contra Mascara: Freelance vs. Comando Negro

PROMOCIONES DEL NORTE

10/3 – Poliforum Juan Gabriel de Ciudad Juarez
1. Baby Star & Zahura vs. Estrella Diabolica & Princesa Guerrera
2. Hermes Jr./Metro/Perrush-K vs. Dark Warrior/El Imperial/Pantera Asesina
3. Angelix & Genesis Jr. vs. Escoria & Espiritu
4. Aereo/Argenis/Extreme Tiger vs. Mr. Alfa/Hijo del Super Angel/Rey Guerrero
5. Nicho el Millionario vs. Zorro

UNITED STATES

LUCHA LIBRE INTERNACIONAL

10/3 – Club Woodies in Escondido, California
1. ?
2. Black Mamba & Poison vs. El Guerrillero & Super Comando
3. Maravilla Azul & Mexus vs. Amnesia & Hades
4. Blood Eagle & Solar I vs. Negro Navarro & Steve Pain
5. Dos Caras/Horus/SoCal Crazy vs. Angel Blanco Jr./Maquiavelico/Tony Casanova

PROMOCIONES ACASA

10/10 – Salon Mission Valley in El Paso, Texas
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Hijo del Santo vs. Blue Demon Jr.

PROMOCIONES GUTIERREZ

10/3 – North Austin Event Center in North Austin, Texas
1. ?
2. Rey Lancer/Sangre Chicana Jr./Skayderman vs. Black Killer/Estrella Universal/Karla Maria
3. Mascarita Dorada & Octagoncito vs. Pequeno Violencia & Pierrothito
4. Hombre sin Miedo/La Diabolica/Sexy Flor vs. Histeria/Rossy Moreno/Tiffany
5. Relevos Increibles: La Mascara/Rotoporky/Oriental vs. Volador Jr./Mr. Aguila/Charly Manson
6. Mistico/Shocker/La Sombra vs. Atlantis/Rey Bucanero/Ultimo Guerrero

PROMOCIONES JUBA

10/3 – Aragon Music Hall in Pharr, Texas
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Hijo del Santo & Sangre Chicana Jr. vs. Hijo del Espanto & Pirata Morgan



Recent Posts

WWE Says Jey Uso Suffered A Leg Injury On Monday Night’s Raw From Des Moines

WWE Says Jey Uso Suffered A Leg Injury On Monday Night's Raw From Des Moines

WWE's website reports that Tag Team Champion Jey Uso suffered an aggravation of his previously injur...

Today In Wrestling History- September 2nd

Today In Wrestling History- September 2nd

Trivia 2007 - WWE released Nick Dinsmore, who had portrayed the Eugene character.  He would be ...

Full WWE Network Schedule For Tuesday: WWE Main Event, The Monday Night War & DX, More

Full WWE Network Schedule For Tuesday: WWE Main Event, The Monday Night War & DX, More

Check out the full schedule for Tuesday, day 192 of the WWE Network launch: 12:00 am ET - Wrestle...

Video Highlights From WWE Raw (9/1/14): Six Man Tag, Growing Up Bella & More
SummerSlam Rematch On Next Week’s Raw, Match For SmackDown, Xavier Woods On Rusev

SummerSlam Rematch On Next Week's Raw, Match For SmackDown, Xavier Woods On Rusev

- Roman Reigns vs. Randy Orton has been announced for next Monday's RAW from Baltimore. Chris Jerich...