The Lucha Report For October 20

NEWS

EMLL has banned Salvador Rodriguez who was the writer for Diario Record who reported the whole Mistico jumping to AAA story from their buildings basically for stirring up trouble.

RESULTS

AAA 10/18 – Polideportivo la Huizachera de Tehuacan (TV taping)
1. Alissa Flash & Kitzune Nanoko beat Cinthia y Esther Moreno
2. Decnis & Tigre Cota defeated Laredo Kid & Super Fly – Super Fly is turning rudo and faked being injured while Laredo had Decnis pinned so the ref was distracted until the tide turned.

Cibernetico would then come to the ring where he expressed his disappointment in his AAA brothers for actually believing Konnan saying that he was affiliated with them and not AAA at the Heroes Inmortales show. Ciber said that he understood if they were nervous if those guys had a pact with Cibernetico but he had a pact with them as himself Octavio Lopez which is set in stone. Ciber then said that Mesias believed in him and they are cool.

3. Cuervo/Espiritu/Ozz beat Los Perros del Mal (Damian 666/Halloween/Super Crazy) when Ozz spiked Super Crazy with a Michinoku Driver which ended up with him being stretchered out.
4. Alan y Chris Stone defeated La Hermandad 187 (Joe Lider y Nicho el Millionario) when Chris used a superplex on Nicho through some chairs. This led to a wild brawl with Extreme Tiger, Militia members, & La Secta all running out.
5. Hernandez/L.A. Par-K/Zorro beat El Mesias/Octagon (subbing for Heavy Metal)/La Parka Jr. when Hernandez used a backcracker on Parka. Cibernetico & Tabu came out after the match on a motorcycle to run off the Sociedad. Ciber refused to shake hands with Octagon & Parka but shook hands with Mesias.

EMLL 10/17 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Heros beat Gran Kenut
2. Tondar defeated Cerveruz
3. Astaroth & El Idolo beat Infierno & Leon Blanco
4. Leo & Metal Blanco defeated Rafaga & Mr. Trueno
5. Ephesto/Escorpion/Euforia beat El Gallo/Sagrado/Valiente
6. Brazo de Plata/Maximo/Mistico defeated Mr. Aguila/Hijo del Texano/Olimpico by DQ when Aguila fouled Porky.

EMLL 10/18 – Arena Puebla
1. Asturiano/Black Tiger/Stigma vs. Espiritu Maligno/Fuerza Chicana/Sauron
2. Angel Azteca Jr./Fuego/Stuka Jr. defeated Arkangel de la Muerte/Escandalo/Loco Max
3. Caballera contra Caballera: Shockercito beat Bracito de Oro
4. Damian el Terrible/Hijo del Texano/Volador Jr. defeated Rotoporky/Shocker/La Sombra
5. CMLL Heavyweight Title: Ultimo Guerrero beat La Mascara to retain his title.

EMLL 10/19 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Divino beat Nube Roja
2. Samurai & Virgo defeated Acertijo & Angel del Mal
3. Metal Blanco & Palacio Negro beat Exterminador & Malefico
4. Angel de Oro/Angel de Plata/Fabian el Gitano defeated La Pandilla del Yogurt (Escorpion/Misterioso II/Semental)
5. Blue Panther/Hijo del Fantasma/Mascara Dorada beat Shigeo Okumura/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)

EMLL 10/19 – Arena Mexico
1. Disturbio & Kid Tiger beat Astro Boy & Trueno
2. Dr. X/Hooligan/Nosferatu defeated Metalico (subbing for Rey Cometa)/Pegasso/Sensei
3. Delta/Metro/Stuka Jr. beat Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus)
4. Sagrado/Shocker/Valiente defeated La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)
5. Los Guerreros del Atlantida (Atlantis/Dragon Rojo/Ultimo Guerrero) beat Mr. Aguila/Hector Garza/Taichi Ishikari

FULL 10/17 – Arena Coliseo de Monterrey
1. Crucifijo & Face Man beat Los Hampones I y II
2. Coco Viper/Memo Valle/Veneno Extremo defeated Principe Azteca/Super Nico/Viernes 13
3. Hijo del Ninja/Fabi Apache/Octagoncito beat La Bestia/Cinthia Moreno (subbing for Sexy Star)/Mini Psicosis
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) defeated Chica de Arabia/Pimpinela Escarlata/Polvo de Estrellas
5. Elegido & La Parka Jr. beat Silver Kain & Zorro

Independent 10/18 – Lienzo Charro Ignacio Leon Ornelas de Irapuato
1. ?
2. ??
3. Fabi y Mari Apache beat Biba Kasai & Sexy Star
4. Aero Star/Elegido/Prisonero 13 defeated Billy Boy/Bobby Lee Jr./Chessman
5. Electroshock & Silver Kain beat Dr. Wagner Jr. & Gronda II when SK ripped off Doc’s mask and pinned him.

Independent 10/19 – Arena Aficion de Pachuca
1. Mascara Oriental & Nino de Fuego beat Antar & Zairus by DQ.
2. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Loco Max defeated La Avalancha Alvarado (Brazo de Platino/Brazo de Platino Jr./Robin)
3. Brazo de Plata & Maximo beat Damian el Terrible & Hijo del Texano
4. Por la Copa Bicentenario: Volador Jr. defeated La Mascara

IWRG 10/17 – Arena Naucalpan
1. Alan Extreme beat Keshin Black
2. Aeroman & Tonatiuh defeated Epidemia & Nemesis
3. Centauro/Chico Che/Freelance beat Comando Negro/Hijo del Diablo/Magia Negra
4. Christian/Hijo del Anibal/Jack defeated AK-47/Fierro/Samoth by DQ when Marshall interfered.
5. Handicap Match: Eterno/Los Gemelos Fantasticos I y II/Alan Stone/Billy Boy/Konnan beat Dr. Cerebro/911/Tinieblas Jr. – Konnan changed this into a 6-on-3 match before the match and invited 911 to join the group but he declined. 911 would then end up fouling Tinieblas in the 3rd fall so Konnan could pin him to win the match.

UPCOMING SHOWS

ALIANZA UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

10/31 – Arena Lopez Mateos
1. Centurion & Insolito vs. Furia Negra & Sol de Oriente
2. Gallo Tapado Jr./Robin Maravilla/Tortuguillo Ninja II vs. Cerebro Maligno/Epitafio/Ghefar
3. Chucho el Roto/Rocky Santana/Sadico vs. Rey Krimen/Sepulturero/Super Colt
4. AULL Welterweight Title: Yakuza (c) vs. Herejia
5. Caballera contra Caballera: Iron Love vs. Terry Dos Mil
6. Felino & Rey Bucanero vs. Charly Manson & Olimpico

ASTENCIA ASESORIA y ADMINISTRACION

10/31 – Deportivo Metropolitano de Neza (TV taping)
1. El Brazo/Cinthia Moreno/Mari Apache vs. Mercedes Martinez/Christina von Eerie/Yuriko
2. Argenis/Laredo Kid/Super Fly vs. Alan Stone/Billy Boy/Decnis
3. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Perros del Mal (Damian 666/Halloween/Super Crazy)
4. Cuervo & Ozz vs. Chessman & Hernandez
5. Dr. Wagner Jr./El Mesias/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./L.A. Par-K/Zorro

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

10/22 – Arena Mexico
1. Los Rayos Tapatios I y II vs. Mortiz & Semental
2. Angel de Plata/Starman/Tigre Blanco vs. Apocalipsis/Durango Kid/Puma King
3. Lightning Match: Electrico vs. Pequeno Warrior
4. Revancha Match: Amapola/Princesa Blanca/Princesa Sugei vs. Estrellita/Marcela/Tiffany
5. Brazo de Plata/Hijo del Fantasma/Toscano vs. Los Guerreros del Atlantida (Atlantis/Dragon Rojo/Ultimo Guerrero)
6. Revancha Match: La Mascara/Mascara Dorada/La Sombra vs. Alebrije/Olimpico/Psicosis

10/24 – Arena Coliseo
1. Horus & Tony Rivera vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Guerrero Maya Jr./Leono/Molotov vs. El Bronco/Camorra/Inquisidor
3. Torneo Cibernetico – Participants: Angel Azteca Jr./Hijo del Fantasma/Maximo/Sagrado/Valiente/Felino/Taichi Ishikari/Mephisto/Shigeo Okumura/Rey Bucanero
4. Arena Coliseo Tag Titles: Fuego & Metro © vs. Delta & Diamante
5. La Mascara/Mistico/Shocker vs. Atlantis/Negro Casas/Ultimo Guerrero

10/24 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Hijo del Javier Cruz vs. Templario
2. Hierro & Virgo vs. Evola & Rey Trueno
3. Black Metal & Neutron vs. Leon Blanco & Malefico
4. Angel de Oro/Metro/Toscano vs. Polvora/Sangre Azteca/Vangelis
5. Mascara Dorada/Rotoporky/La Sombra vs. Mr. Aguila/Ephesto/Hector Garza

INDEPENDENT

10/21 – Plaza de Toros Portatil de Cuernavaca
1. ?
2. Bam Bam & Ultimo Dragoncito vs. Nitrito & Pierrothito
3. Dark Angel & Marcela vs. Amapola & Princesa Sugei
4. La Mascara/Maximo/La Sombra vs. Negro Casas/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)
5. Mistico vs. Volador Jr.

10/23 – Deportivo Atzcapotzalco del Distrito Federal
1. ?
2. ??
3. Fabi Apache/Octagoncito/Pimpinela Escarlata vs. El Brazo/Mini Histeria/Sexy Star
4. Aero Star/La Hermandad 187 (Joe Lider y Nicho el Millionario) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. El Mesias & La Parka Jr. vs. Chessman & Zorro

10/24 – Palacio del Arte de Morelia
1. ?
2. ??
3. Fabi Apache & Octagoncito vs. Sexy Star & Mini Psicosis
4. Aero Star/Argenis/Super Fly vs. Cuervo/Escoria/Ozz
5. Dr. Wagner Jr. & La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr. & X

10/29 – Gimnasio Marcelino Gonzalez de Zacatecas
1. ?
2. ??
3. ???
4. La Fuerza Aerea (Aero Star/Laredo Kid/Super Fly) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. Nicho el Millionario/La Parka Jr./Tinieblas Jr. vs. Los Maniacos (Electroshock/Silver Kain/Ultimo Gladiador)

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

10/21 – Arena Naucalpan
1. Dinamic Black vs. Keshin Black
2. Bugambilla & Miss Gaviota vs. Alan Extreme & Magia Negra
3. Black Terry/Daga/Freelance vs. Carta Brava Jr./Comando Negro/Eterno
4. Americas Lt. Heavyweight Title: Trauma I © vs. Ultimo Gladiador
5. Crazy Boy & Joe Lider vs. Electroshock & Silver Kain

10/24 – Arena Naucalpan
1. Centurion vs. Keshin Black
2. Bugambilla & Miss Gaviota vs. Comando Negro & Epidemia
3. Centauro/Chico Che/El Pollo vs. Hijo del Diablo/Magia Negro/Maligno
4. Hijo del Cien Caras & Mascara Ano Dos Mil Jr. vs. Pirata Morgan & Hijo del Pirata Morgan
5. Christian/Gronda II/Veneno vs. AK-47/Electroshock/911

MONTERREY

10/24 – Arena Solidaridad
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. La Hermandad 187 (Joe Lider y Nicho el Millionario)/Octagon vs. Damian 666/Halloween/L.A. Par-K

PERROS DEL MAL

10/26 – Auditorio Benito Juarez de Cuatitlan
1. ?
2. ??
3. ???
4. Naruto & Nemesis vs. Pesadilla & Ragde
5. El Angel/Daga/Dr. Cerebro vs. Bestia 666/Fantasma de la Opera/X-Fly
6. Octagon/Tony Rivera/Super Crazy vs. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Damian 666/Halloween)

PROMOCIONES DEL NORTE

10/30 – Poliforum Juan Gabriel de Ciudad Juarez
1. Aereo/Angelix/Genesis Jr. vs. Animal III/Dark Warrior/Pantera Asesina
2. Caballeras contra Mascara: Hermes & Metro vs. Hijo del Super Angel & Perrush-K
3. AAA Minis Title: Octagoncito © vs. Mini Abismo Negro
4. Rey de Reyes: El Mesias © vs. Chessman
5. Caballera contra Caballera: Nicho el Millionario vs. Zorro

X-TREME LATIN AMERICA WRESTLING

10/30 – Arena Lopez Mateos
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. ?????
6. X-LAW Jr. Heavyweight Title: Super Crazy © vs. Joe Lider vs. Shiryu Dragon
7. X-LAW International Title: NOSAWA © vs. Sabu

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

INDEPENDENT

10/28 – Unidad Deportiva Antonio Palacios de Ensenada
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Por la Copa de las Californias: Mistico & La Sombra vs. Ultimo Guerrero & Volador Jr.

PERROS DEL MAL

11/6 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. Miss Jackie & NY Knockout Nikki vs. Jennifer Blake & Christina von Eerie
2. Jack Evans & Extreme Tiger vs. Bestia 666 & X-Fly
3. Konnan/Mexico’s Most Wanted (Damian 666 & Halloween) vs. Super Crazy/World’s Greatest Tag Team (Charlie Haas & Shelton Benjamin)
4. Booker T/Dr. Wagner Jr./El Mesias vs. Perro Aguayo/Big Daddy V/Hernandez

PWMania.com is a subscription free website and relies on advertising and donations from people like you. If everyone reading this donates a few dollars, we can be fully funded for another year. Thank you so much and Happy Holidays! - PWMania.com Team =)