The Lucha Report For October 30



NEWS

AAA announced yesterday that they would be having the Lucha Libre Premier tournament again this year starting on November 3rd at Six Flags over Mexico and would be going throughout the month to air on FOX Sports Espanol.

RESULTS

EMLL 10/29 – Arena Mexico
1. Metalico & Sensei beat Apolo Estrada Jr. & Zayco
2. Escandalo/Loco Max/Nitro defeated Angel Azteca Jr./Pegasso/Rey Cometa after Pegasso was stretchered out during the match.
3. Los Cancerberos del Infierno (Euforia/Polvora/Virus) beat Angel de Oro/Delta/Diamante and Oro injured his foot here.
4. CMLL Femenil Title: Amapola defeated Tiffany to retain her title after interference from both Mima Shimoda & Estrellita
5. Rotoporky/Maximo/Mistico/Valiente beat Los Guerreros del Atlantida (Atlantis/Dragon Rojo/Ultimo Guerrero)/Negro Casas by DQ when Dragon fouled Mistico.
6. CMLL Trios Titles: La Mascara/Mascara Dorada/La Sombra defeated Alebrije/Olimpico/Psicosis to retain their titles.

IWRG 10/28 – Arena Naucalpan
1. Tonatiuh beat Epidemia
2. Alan Extreme & Carta Brava Jr. defeated Centurion & Dinamic Black
3. Chico Che/Bugambilla/Miss Gaviota beat Arleqion Rojo/Comando Negro/Hammer and Chico challenged Comando to a caballera contra mascara match afterwards.
4. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911) defeated Chiva Rayada I/Gato Eveready/Relampago due to excessive violence on Gato.
5. 3 Way Bull Terrier Match: Electroshock beat Joe Lider & Silver Kain and Dr. Cerebro attacked Lider after the match then demanded a hardcore match with him.

UPCOMING SHOWS

ALIANZA UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

10/31 – Arena Lopez Mateos
1. Centurion & Insolito vs. Furia Negra & Sol de Oriente
2. Gallo Tapado Jr./Robin Maravilla/Tortuguillo Ninja II vs. Cerebro Maligno/Epitafio/Ghefar
3. Chucho el Roto/Rocky Santana/Sadico vs. Rey Krimen/Sepulturero/Super Colt
4. AULL Welterweight Title: Yakuza © vs. Herejia
5. Caballera contra Caballera: Iron Love vs. Terry Dos Mil
6. Felino & Rey Bucanero vs. Charly Manson & Olimpico

ASTENCIA ASESORIA y ADMINISTRACION

10/31 – Deportivo Metropolitano de Neza (TV taping)
1. El Brazo/Cinthia Moreno/Mari Apache vs. Mercedes Martinez/Christina von Eerie/Yuriko
2. Argenis/Laredo Kid/Super Fly vs. Billy Boy/Chris Stone/Decnis
3. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Perros del Mal (Damian 666/Halloween/Super Crazy)
4. Cuervo & Ozz vs. Chessman & Zorro
5. Dr. Wagner Jr./El Mesias/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Hernandez/L.A. Par-K

11/7 – Centro de Convenciones de Tlanepantla (TV taping)
1. Mascarita Divina & Octagoncito vs. Mini Histeria & Mini Psicosis
2. Fabi y Mari Apache vs. Kaguya & Oyuki
3. Aero Star/Jack Evans/Extreme Tiger vs. Billy Boy/Chris Stone/Decnis
4. La Hermandad 187 (Joe Lider y Nicho el Millionario)/Ozz vs. Mexico’s Most Wanted (Damian 666 & Halloween) & X
5. Cibernetico/El Mesias/La Parka Jr. vs. Chessman/Hernandez/Zorro

DESASTRE TOTAL ULTRAVIOLENTO

11/13 – Arena Lopez Mateos
1. Chica Tormenta/Ludark Shaitan/Sexy Lady vs. X
2. Tacubo & Zumbi vs. Bestia 666 & Dinamic Black
3. Paranoico & X vs. Sick Boy & X
4. Dance Boy & Violento Jack vs. Murder Angel & X
5. Aero Boy/Crazy Boy/Joe Lider vs. Damian 666/Kaientai/Lord Byron

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

10/31 – Arena Coliseo
1. Camaleon & Robin vs. Disturbio & Mortiz
2. Bam Bam/Electrico/Ultimo Dragoncito vs. Pequeno Olimpico/Pequeno Warrior/Pierrothito
3. Dark Angel/Goya Kong/Luna Magica vs. La Comandante/La Seductora/Mima Shimoda
4. Maximo/Toscano/Valiente vs. Taichi Ishikari/Shigeo Okumura/Nobuo Yoshihashi
5. Blue Panther/Hijo del Fantasma/Rotoporky vs. Atlantis/Mephisto/Rey Bucanero

10/31 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Virgo vs. Angel del Mal
2. Magnum & Samurai vs. Drago & Evola
3. Angel Azteca Jr./Guerrero Maya Jr./Starman vs. Dr. X/Hooligan/Nosferatu
4. Fabian el Gitano/Rush/Stuka Jr. vs. Misterioso II/Sangre Azteca/Vangelis
5. La Mascara/Sagrado/Shocker vs. Ephesto/Hector Garza/Negro Casas

11/1 – Arena Puebla
1. Blue Center & King Jaguar vs. Ares & Centauro de Fuego
2. Guerrero Maya Jr./Horus/Tigre Blanco vs. El Bronco/Kid Tiger/Puma King
3. Angel de Oro/Leono/Sensei vs. Demus 3:16/Dr. X/Nitro
4. Maximo/Metro/Stuka Jr. vs. Misterioso II/Polvora/Sangre Azteca
5. Revancha Match: Blue Panther/Mascara Dorada/Mistico vs. Felino/Rey Bucanero/Ultimo Guerrero

11/2 – Arena Coliseo
1. Molotov & Starman vs. Disturbio & Durango Kid
2. Angel Azteca Jr./Pegasso/Rey Cometa vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Loco Max
3. Delta/Diamante/Fuego vs. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus)
4. Blue Panther/Hijo del Fantasma/Rotoporky vs. Taichi Ishikari/Negro Casas/Shigeo Okumura
5. CMLL Tag Titles: Mr. Aguila & Hector Garza © vs. Atlantis & Ultimo Guerrero

11/2 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Divino vs. Relampago Azul
2. El Idolo & Metatron vs. Acertijio & In Memoria
3. Black Metal & Metal Blanco vs. Mr. Trueno & Rey Trueno
4. Fabian el Gitano/Rush/Toscano vs. Escorpion/Misterioso II/Sangre Azteca
5. Maximo/Shocker/La Sombra vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)

11/5 – Arena Mexico
1. Metalico & Trueno vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Astral/Bam Bam/Electrico vs. Nitrito/Pequeno Violencia/Pequeno Warrior
3. Lightning Match: Angel de Oro vs. Euforia
4. Metro/Stuka Jr./Valiente vs. Felino/Misterioso II/Vangelis
5. Torneo Cibernetico – Participants: Mascara Dorada/Shocker/Averno/Negro Casas/Rey Bucanero vs. Mr. Aguila/Charly Manson/Hector Garza/Olimpico/Psicosis
6. La Mascara/Mistico/La Sombra vs. Los Guerreros del Atlantida (Atlantis/Dragon Rojo/Ultimo Guerrero)

11/7 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Astaroth vs. Metalik
2. Leo & Samurai vs. Evola & Malefico
3. Mini Fantasy/Shockercito/Ultimo Dragoncito vs. Pequeno Olimpico/Pierrothito/X
4. Delta/Diamante/Valiente vs. Arkangel de la Muerte/Hooligan/Virus
5. La Mascara/Mistico/Toscano vs. Atlantis/Rey Bucanero/Ultimo Guerrero

FUSION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

10/31 – Arena Coliseo de Monterrey
1. Alfa Tres Mil/Angel Solitario Jr./Principe Azteca vs. Crucifijo/Face Man/Medico Infernal
2. Resplandor/Mini Gato Volador/Mini Hator/Chica de Arabia vs. Mr. Secuestro/Mini Mr. Aguila/Pequeno Halloween/Tequilita
3. Lluvia & Marcela vs. Amapola & Princesa Sugei
4. Pegasso/Rey Cometa/Super Nico vs. Coco Viper/Ejecutor/Memo Valle
5. Angel de Oro/Angel de Plata/Hijo del Ninja vs. Los Difuntos I y II/Veneno Extremo

INDEPENDENT

10/31 – Arena Coliseo de Coacalco
1. Drigger & Sponge vs. Marduk & Venom
2. Aramis & Rey Dinamico vs. Albatross & Kalibus
3. Skelerman & Ztizan vs. Forastero & Stigma
4. Impulso/Jeque/Wotam vs. Los Bravos del Norte (I/II/III)
5. Justiciero/Negro Navarro/Mr. Potro vs. Black Jaguar/Cyborg/Dr. Cerebro

10/31 – Arena Coliseo de San Luis Potosi
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Cibernetico & Pimpinela Escarlata vs. La Hermandad 187 (Joe Lider y Nicho el Millionario)

11/2 – Arena xalapa
1. ?
2. ??
3. Octagoncito & La Parkita vs. Mini Abismo Negro & Mini Psicosis
4. Pasion Kristal/Pimpinela Escarlata/X vs. Nygma/Polvo de Estrellas/Yuriko
5. Cibernetico & El Mesias vs. Hernandez & Konnan

11/3 – Auditorio Municipal de Cortazar
1. ?
2. ??
3. ???
4. Mascarita Sagrada & La Parkita vs. Mini Chessman & X
5. Gronda II & Octagon vs. Chessman & Espiritu

11/6 – Auditorio Municipal de Huichapan
1. ?
2. Cinthia Moreno & Pasion Kristal vs. La Hechicera & Nygma
3. Mini Charly Manson & Octagoncito vs. Mini Chessman & Mini Psicosis
4. Aero Star/Argenis/Super Fly vs. Billy Boy/Decnis/Tigre Cota
5. Octagon & La Parka Jr. vs. Chessman & Electroshock

11/13 – Auditorio Municipal de Tampico
1. ?
2. ??
3. ???
4. Extreme Tiger & La Hechicera vs. Relampago & Sexy Star
5. Elegido & El Mesias vs. Hernandez & Zorro

11/14 – Arena Coliseo de San Luis Potosi
1. ?
2. ??
3. ???
4. Mari Apache & Yuriko vs. Tigre Cota & Cinthia Moreno
5. Aero Star & Elegido vs. Monster Clown & Zorro

11/20 – Palenque de la Feria de Tapachula
1. ?
2. ??
3. ???
4. Aero Star/Fabi Apache/Octagoncito vs. Billy Boy/Sexy Star/Mini Histeria
5. El Mesias & La Parka Jr. vs. Electroshock & Silver Kain

11/21 – Auditorio Municipal de San Tomas Chiconautla
1. ?
2. ??
3. ???
4. Espiritu/Ozz/X vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. Crazy Boy & La Parka Jr. vs. Silver Kain & Ultimo Gladiador

11/26 – Polideportivo de la Universidad de Puebla
1. ?
2. ??
3. Cinthia Moreno/Mascarita Sagrada/Pimpinela Escarlata vs. El Brazo/Sexy Star/Mini Abismo Negro
4. La Fuerza Aerea (Aero Star/Laredo Kid/Super Fly) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. Octagon/La Parka Jr./Tinieblas Jr. vs. Chessman/Hernandez/Zorro

INTERNACIONAL WRESTLING LEAGUE

10/31 – Gimnasio Pablo Colin de Izcalli
1. Extreme Match where the loser must get shaved or unmasked – Participants: Daga/Micke Segura/Eterno/Naruto/Cerebro Negro/Aero Boy/Hijo del Fishman/Black Fire/Ragde/Pesadilla/Hijo del Medico Asesino
2. Steel Cage Match: Solar I vs. Heddi Karaoui
3. 5 Way Dance for the IWL Continental Title – Participants: Juventud Guerrera/Black Abyss/Felino/Olimpico/Scorpio Jr.
4. Marco Corleone & Super Nova vs. Hijo del Lizmark & Super Crazy
5. Steel Cage Match for the IWL Tag Titles – Participants: Histeria & Psicosis vs. Las Traumas I y II vs. Bestia 666 & X-Fly vs. La Secta Negra (Carta Brava Jr. & Fantasma de la Opera)

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

10/31 – Arena Naucalpan
1. Centurion vs. Epidemia
2. Brazo Metalico & Dinamic Black vs. Alan Extreme & Nemesis
3. Bugambilla/Diva Salvaje/Miss Gaviota vs. Los Arlequins (Amarillo/Negro/Rojo)
4. Torneo Cibernetico w/Lumberjack rules – Participants: AK-47/Black Terry/El Brazo/Cerebro Negro/Chico Che/Comando Negro/Dr. Cerebro/Fierro/Freelance/Gran Markus Jr./Hijo del Anibal/Hijo del Cien Caras/Hijo del Diablo/Mascara Ano Dos Mil/Magia Negra/911/Pirata Morgan/El Pollo/Tony Rivera/Veneno

PROMOCIONES JUBA

10/31 – Arena Juba de Reynosa
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Mistico & La Sombra vs. Averno & Volador Jr.

WAGNERMANIA

11/14 – Plaza de Toros Monumental de Torreon
1. ?
2. ??
3. Fabi Apache & Mascarita Divina vs. Sexy Star & Mascarita de la Muerte
4. Crazy Boy/Joe Lider/X vs. Monster Clown/Psycho Clown/Ultimo Gladiador
5. Dr. Wagner Jr. & La Parka Jr. vs. Cibernetico & Silver Kain

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

PERROS DEL MAL

11/6 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. Miss Jackie & NY Knockout Nikki vs. Jennifer Blake & Christina von Eerie
2. Jack Evans & Extreme Tiger vs. Bestia 666 & X-Fly
3. Konnan/Mexico’s Most Wanted (Damian 666 & Halloween) vs. Super Crazy/World’s Greatest Tag Team (Charlie Haas & Shelton Benjamin)
4. Booker T/Dr. Wagner Jr./El Mesias vs. Perro Aguayo/Big Daddy V/Hernandez



Recent Posts

Full WWE Network Schedule For Saturday: New WWE Superstars, This Week In WWE, More

Full WWE Network Schedule For Saturday: New WWE Superstars, This Week In WWE, More

Below is the full schedule for Saturday, day 55 of the WWE Network launch: 12am EST - Legends Hou...

Today In Wrestling History- April 19th

Today In Wrestling History- April 19th

Trivia 1986 – The Road Warriors (Hawk & Animal) win the inaugural Jim Crockett Sr Memoria...

Jim Ross Blogs On Booking Sting’s Run In WWE, Praises Renee Young, Ross Report, More

Jim Ross Blogs On Booking Sting's Run In WWE, Praises Renee Young, Ross Report, More

WWE Hall of Famer Jim Ross is back with a new blog on jrsbarbq.com. As always, you can purchase JR's...

Video: AJ Styles vs. Michael Elgin – Ring of Honor Wrestling, March 29, 2014

Video: AJ Styles vs. Michael Elgin - Ring of Honor Wrestling, March 29, 2014

- Ahead of their rematch tomorrow night at the William J. Myers Pavilion, Baltimore, Maryland, Ring ...

ROH “Second To None” TV Taping Preview From Baltimore, MD, Styles vs. Elgin II

ROH "Second To None" TV Taping Preview From Baltimore, MD, Styles vs. Elgin II

- Tomorrow Ring of Honor debuts in their new Baltimore home, the William J. Myers Pavilion, having p...