The Lucha Report For September 23

NEWS

EMLL held a press conference today to announce some news items and they were the following:

Estrellita & Tiffany are now officially part of EMLL as the female representatives for Los Invasores.

Taichi Ishikari will be returning to Mexico on 10/4.

Damian el Terrible & Hijo del Texano will be going to New Japan to compete in the G1 Tag League and Mascara Dorada & La Sombra will be competing in the G1 Jr. Tag League.

EMLL will also be sending representatives to New Japan for their Tokyo Dome show on 1/4/2011.

EMLL will hold their annual bodybuilding contests in November.

EMLL will hold a tournament to determine the #1 Contenders for the Arena Coliseo Tag Titles held by Fuego & Stuka Jr. starting on 10/3 at Arena Coliseo.

And last but not least, Negro Casas will face off with Charly Manson on 10/15 in Arena Mexico in a caballera contra caballera match.

Mistico spoke out against EMLL though to Diario Record saying that he is highly dissatisified with the direction the promotion is going these days and he isn’t the only one but he is the one that can speak out because they are afraid to lose their jobs while he isn’t. Mistico said that the promotion wants more power than ever on the wrestlers and they are putting the squeeze on independent promoters who try to book talent when they feel like that they need the talent for themselves. Mistico then questioned the bookers saying that they think they know what the fans want but they don’t as the fans would like to see title matches and popular rivalries revived not randon independent guys come in or young wrestlers who haven’t proven themselves yet and that’s why Arena Mexico doesn’t sellout every week. Mistico went on to say that he knows that there are some young wrestlers who have earned a place with the main eventers but they need to prove to the fans that they are motivated to be there. Mistico said that the fans want the mask match between him & Volador Jr. since it’s been built up but the bookers want to go in another direction which isn’t “serious & stable” as they claim to be. Mistico said that it’s an embarrassment that the ringside area of Arena Mexico isn’t filled up every week like it used to be as the fans know that they can only come to the big shows not every week and something must be done because this is a red alert.

UPCOMING SHOWS

ASTENCIA ASESORIA y ADMINISTRACION

10/1 – Centro de Convenciones de Ciudad Madero (Heroes Inmortales IV)
1. Crazy Boy/Esther Moreno/Octagoncito/Pasion Kristal vs. Tigre Cota/Jennifer Blake/Mini Psicosis/Yuriko
2. AAA Mixed Tag Titles: Alex Koslov & Christina von Eerie © vs. Fabi Apache & Pimpinela Escarlata
3. Hardcore Handicap Match: La Hermandad 187 (Joe Lider y Nicho el Millionario) vs. Damian 666/Halloween/Konnan
4. Por la Copa Antonio Pena plus the loser must be shaved or unmasked: Aero Star/Elegido/Laredo Kid/Super Fly vs. Alan y Chris Stone/Billy Boy/Decnis
5. Steel Cage Match: Cibernetico/Heavy Metal/Octagon/La Parka Jr. vs. Electroshock/Hernandez/L.A. Par-K/Zorro
6. AAA Mega Heavyweight Title: Dr. Wagner Jr. © vs. Silver Kain
7. El Mesias vs. Perro Aguayo Jr.

DESASTRE TOTAL ULTRAVIOLENTO

9/26 – Arena Lopez Mateos
1. 3 Way Dance: Zumbi vs. Hormiga vs. Tribal
2. Revancha Match: Daga vs. Eterno
3. Tony Rivera & Sexy Star vs. Tigre Cota & Chica Tormenta
4. La Dinastia Apache (Gran/Fabi/Mari) vs. Negro Navarro/Las Traumas I y II
5. 4 Way Fans Bring the Weapons Match: Aero Boy vs. Dance Boy vs. Paranoico vs. Violento Jack
6. Crazy Boy vs. Silver Kain

10/2 – Auditorio Celco de Huixquilucan
1. ?
2. Triangular de Parejas: Flamita & Tribal vs. Hormiga & Zumbi vs. Dinamic Black & Tigre Cota
3. 4 Way Dance: Aereo Boy vs. Daga vs. Eterno vs. Extreme Tiger
4. Violento Jack vs. Paranoico
5. Ambulance Match: Crazy Boy & Joe Lider vs. Silver King & Ultimo Gladiador

10/3 – Arena Naucalpan
1. ?
2. ??
3. Fabi Apache & Octagoncito vs. Sexy Star & Mini Abismo Negro
4. Los Exoticos (Pasion Kristal/Pimpinela Escarlata/Polvo de Estrellas) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. Torneo de Parejas: Crazy Boy & Joe Lider vs. Dr. Wagner Jr. & La Parka Jr. vs. Chucho el Roto & Iron Love vs. Electroshock & Silver Kain vs. Hijo del Cien Caras & Mascara Ano Dos Mil Jr. vs. Mexico’s Most Wanted (Damian 666 & Halloween)

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

9/24 – Arena Mexico
1. Guerrero Maya Jr. & Molotov vs. Durango Kid & Escorpion
2. Bam Bam/Mascarita Dorada/Ultimo Dragoncito vs. Pequeno Olimpico/Pequeno Violencia/Pequeno Warrior
3. Lightning Match: Stuka Jr. vs. Polvora
4. La Mascara/Mascara Dorada/Valiente vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
5. La Peste Negra (Negro Casas/Mr. Niebla/Rey Bucanero) vs. Mr. Aguila/Charly Manson/Olimpico
6. Mistico/La Sombra/”Strongman” Jon Anderson vs. Jushin Thunder Liger/Ultimo Guerrero/Volador Jr.

9/26 – Arena Coliseo
1. Camaleon & Robin vs. Mortiz & Semental
2. Astro Boy/Sensei/Starman vs. Disturbio/Kid Tiger/Puma King
3. Dark Angel/Luna Magica/Marcela vs. Amapola/Princesa Blanca/Mima Shimoda
4. Hijo del Fantasma/Rush/Toscano vs. Jushin Thunder Liger/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)
5. Mistico/Shocker/”Strongman” Jon Anderson vs. Damian el Terrible/Hijo del Texano/Mr. Niebla

9/26 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Meteoro & Relampago Azul vs. Cerveruz & Quka
2. El Gallo & Neutron vs. Exterminador & Malefico
3. Occidental Middleweight Title: Virgo © vs. Mr. Trueno
4. La Mascara/Maximo/Rotoporky vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Rey Bucanero)
5. Mascara Dorada vs. Jushin Thunder Liger

9/27 – Arena Puebla
1. Asturiano/Black Tiger/Tigre Rojo Jr. vs. Fuerza Chicana/Sauron/Siki Osama
2. Bracito de Oro/Mini Fantasy/Shockercito vs. Pequeno Violencia/Pierrothito/Universito Dos Mil
3. Fabian el Gitano/Rush/Valiente vs. Demus 3:16/Misterioso II/Sangre Azteca
4. Mascara Dorada/Mistico/Toscano vs. Negro Casas/Mr. Niebla/Volador Jr.
5. CMLL Middleweight Title: Jushin Thunder Liger © vs. La Sombra

9/28 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Angelo & Thunder Boy vs. Acertijo & Templario
2. El Divino & Idolo vs. Angel del Mal & In Memoria
3. Black Metal & Leo vs. Drago & Evola
4. Blue Panther/Maximo/Sagrado vs. Dragon Rojo/Euforia/Ultimo Guerrero
5. La Sombra vs. Mr. Aguila

9/28 – Arena Mexico
1. Los Rayos Tapatios I y II vs. Apocalipsis & Disturbio
2. Bam Bam/Electrico/Tzuki vs. Nitrito/Pequeno Warrior/Pierrothito
3. Fuego/Metro/Stuka Jr. vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Loco Max
4. Hijo del Fantasma/Rotoporky/Toscano vs. Hector Garza/Ray Mendoza Jr./Olimpico
5. La Mascara/Mistico/”Strongman” Jon Anderson vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)/Volador Jr.

GLOBAL PROMOCIONES

9/24 – Parque Revolucion de Culiacan
1. ?
2. ??
3. ???
4. Aero Star & Pimpinela Escarlata vs. El Brazo & Decnis
5. Dr. Wagner Jr. & Vampiro vs. Perro Aguayo Jr. & Silver Kain

INDEPENDENT

9/24 – Deportivo Municipal de Campeche
1. Mini Charly Manson & La Parkita vs. Mascarita de la Muerte & Mini Psicosis
2. La Hechicera & Pasion Kristal vs. Sexy Star & Polvo de Estrellas
3. Argenis/Laredo Kid/Super Fly vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
4. Octagon & La Parka Jr. vs. Electroshock & Alex Koslov

9/25 – Gimnasio Municipal de Oaxaca
1. WWE Middleweight Title (awesome): Huracan Ramirez Jr. © vs. Jaque Mate
2. Epidemia/Fishman Jr./El Practicante vs. Furia Poblana/Platino/Principe Condor
3. Caricia & Diva Salvaje vs. Bugambilla & La Chona
4. Mascarita Sagrada/Octagoncito/La Parkita/Tzuki vs. Bracito de Plata/Espectrito de Ultratumba/Mini Sangre Chicana/Pentagoncito Black
5. Blue Demon Jr./Hijo del Anibal/Huracan Ramirez/Ultraman Jr. vs. Hijo del Canek/Hijo del Cien Caras/Hijo del Pirata Morgan/Hijo del Supremo

9/27 – Instalaciones de la Feria de Atlixco
1. ?
2. Cinthia Moreno/Mascarita Sagrada/Pasion Kristal vs. La Hechicera/Mini Chessman/Polvo de Estrellas
3. Aero Star/Gato Eveready/Super Fly vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
4. Elegido/El Mesias/La Parka Jr. vs. Alex Koslov/Silver Kain/Zorro

9/30 – Arena Xalapa
1. ?
2. ??
3. Los Exoticos (Nygma/Polvo de Estrellas/Yuriko) vs. Billy Boy/El Brazo/Decnis
4. La Fuerza Aerea (Aero Star/Laredo Kid/Super Fly) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

10/2 – Arena Neza
1. Chacalo/Munrra/Reptillo vs. Los Hermanos Muerte I y II/Malevolo
2. Chico Che/Dinamic Black/Principe Neza vs. Carta Brava Jr./Chamaco Davilla/Vampiro Metalico
3. Starman/Ultraman/Ultraman Jr. vs. Arkangel de la Muerte/Dr. X/Escandalo
4. Hijo del Fantasma/Mascara Dorada/Stuka Jr. vs. El Poder Mexica (Dragon Rojo/Misterioso II/Sangre Azteca)
5. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla) vs. Mr. Aguila/Hector Garza/Olimpico

10/2 – Unidad Deportiva de Fortin
1. ?
2. ??
3. Fabi y Mari Apache vs. Jennifer Blake & Sexy Star
4. El Mesias & La Parka Jr. vs. Electroshock & Zorro

10/3 – Lienzo Charro Sermeo de Guadalajara
1. Mascarita Sagrada & Octagoncito vs. Mini Histeria & Mini Psicosis
2. Gran y Mari Apache vs. Billy Boy & Jennifer Blake
3. Aero Star & Super Fly vs. El Brazo & Decnis
4. Elegido/Gronda II/Octagon vs. Cuervo/Ozz/Vampiro

10/6 – Salon Quinta Caporales de Comonfort
1. ?
2. ??
3. Gran y Mari Apache vs. Billy Boy & Cinthia Moreno
4. Crazy Boy & Extreme Tiger vs. Alan Stone & Escoria
5. Joe Lider & La Parka Jr. vs. Electroshock & Silver Kain

10/7 – Gimnasio Agustin Millan de Toluca
1. Mascarita Divina & La Parkita vs. Mini Histeria & Mini Psicosis
2. El Brazo/Gato Eveready/Fabi Apache vs. Decnis/Psicosis III/La Hechicera
3. Aero Star/Argenis/Super Fly vs. Cuervo/Espiritu/Ozz
4. El Mesias & La Parka Jr. vs. Electroshock & Silver King

10/10 – Plaza de Toros de Tepeapulco
1. Octagoncito & La Parkita vs. Mini Abismo Negro & Mini Psicosis
2. Fabi y Mari Apache vs. Cinthia Moreno & Sexy Star
3. Extreme Tiger & Nicho el Millionario vs. Cuervo & Ultimo Gladiador
4. Cibernetico/Octagon/La Parka Jr. vs. Black Abyss/Chessman/Hernandez

10/16 – Palenque de la Feria de Ciudad Valle
1. Mascarita Divina & Octagoncito vs. Mini Abismo Negro & Mini Psicosis
2. Aero Star & Fabi Apache vs. Billy Boy & Sexy Star
3. Los Exoticos (Pasion Kristal/Pimpinela Escarlata/Polvo de Estrellas) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
4. El Mesias & La Parka Jr. vs. Dr. Wagner Jr. & Silver Kain

INTERNATIONAL WRESTLING LEAGUE

9/25 – Deportivo Tlalli de Tlalnepantla
1. ?
2. ??
3. ???
4. Battle Royal for the IWL Intercontinental Title
5. Super Crazy vs. Charly Manson
6. Por la Copa Mundial: Canek vs. Heddi Karouhi

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

9/26 – Arena Naucalpan
1. Imperial vs. Nemesis
2. Eragon & Super Halcon Jr. vs. Carta Brava Jr. & Magia Negra
3. Cerebro Negro/Dinamic Black/Freelance vs. Billy Boy/Decnis/Espiritu
4. Bobby Lee Jr./Hijo del Anibal/Scorpio Jr. vs. La Famila Dinamita (Hijo del Cien Caras/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Mascara Ano Dos Mil Jr.)
5. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

MONTERREY

9/26 – Arena Solidaridad
1. Black Soul & Titanik vs. Crazy Demon & Vudu
2. Corazon Adicto/Gato Volador/Metrosexual vs. Espanto Jr./Potro Jr./Tigre Universitario
3. Los Diluvios Negros I y II/Raiden vs. Hator/Monje Negro Jr./Vaquero Romo
4. Mascara contra Caballera: Hijo del Ninja vs. Estrella Dorada Jr.
5. Axel/Blue Demon Jr./Hijo del Rey Misterio vs. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Halloween/X-Fly)

PROMOCIONES DEL NORTE

10/3 – Poliforum Juan Gabriel de Ciudad Juarez
1. Baby Star & Zahura vs. Estrella Diabolica & Princesa Guerrera
2. Hermes Jr./Metro/Perrush-K vs. Dark Warrior/El Imperial/Pantera Asesina
3. Angelix & Genesis Jr. vs. Escoria & Espiritu
4. Aereo/Argenis/Extreme Tiger vs. Mr. Alfa/Hijo del Super Angel/Rey Guerrero
5. Nicho el Millionario vs. Zorro

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

10/2 – Arena Lopez Mateos
1. Cassandra & Vanelly vs. Dama X & Xena
2. Astro Boy II/Hijo del Pantera/Mascara Oriental/Zairus vs. Los Toxicos (Chapuline Negro/Epidemia/Heavy Boy/Ulises Jr.)
3. Chucho el Roto/Iron Love/Yakuza vs. Los Mohicanos I y II/Piel Roja
4. Las Saetas del Ring (Aguila Solitaria/Ciclon Ramirez/Pantera) vs. The Killer Family (Rey Krimen/Sepulturero/Terry Dos Mil)
5. El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton) vs. Los Diabolicos (El Bronco/Romano Garcia/Rocky Santana)
6. Blue Panther/Mil Mascaras/Rambo/Scorpio Jr. vs. Charly Manson/Histeria/Olimpico/Psicosis

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

10/1 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. Abejorro/Flecha Roja/Transformer vs. Astucia/El Mofles/Pensamiento Negro II
2. Camaleon Negro/Viento/Zarco vs. Clasico/Kenoe/X-Torm
3. Angel Metalico/Extassis/Horus/Zaeta vs. Mr. Maldito/Maquiavelico/Platino/Tony Casanova
4. Hijo del Huracan Ramirez & Hijo del Rey Misterio vs. Angel Blanco Jr. & Hijo del Fishman
5. Dos Caras/Solar I/Super Astro vs. Black Terry/Kendo/Negro Navarro

UNITED STATES

FUERZA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

9/26 – Congress Theater in Chicago, Illinois (Night show)
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Dr. Wagner Jr. & Dr. Wagner III vs. L.A. Par-K & La Parka Jr.

9/26 – Sturtevant Sports Complex in Milwaukee, Wisconsin (Afternoon show)
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Dr. Wagner Jr. & Dr. Wagner III vs. L.A. Par-K & La Parka Jr.

INDEPENDENT

10/10 – Salon Mission Valley in El Paso, Texas
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Hijo del Santo vs. Blue Demon Jr.

PROMOCIONES GUTIERREZ

10/3 – North Austin Event Center in North Austin, Texas
1. Black Killer/Mr. ATL/Peligro vs. Ener Gumeno/Jaivo VI/Karla Maria
2. Hombre sin Miedo/Rey Lancer/Ultimo Oriental/Wings vs. Dark/Drakus/Skayderman/Tornado Killer
3. Mascarita Dorada & Octagoncito vs. Pequeno Violencia & Pierrothito
4. Rossy Moreno & Tiffany vs. La Diabolica & Sexy Flor
5. Relevos Increibles: Blue Panther/Histeria/Oriental vs. Rey Bucanero/Mr. Aguila/Charly Manson
6. Brazo de Plata/Mistico/Shocker vs. Damian el Terrible/Hijo del Texano/Volador Jr.

PROMOCIONES JUBA

10/3 – Aragon Music Hall in Pharr, Texas
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Hijo del Santo & Sangre Chicana Jr. vs. Hijo del Espanto & Pirata Morgan