The Lucha Report For September 25

NEWS

EMLL Director Juan Manuel Mar aka Panico was asked about Mistico’s comments this week about the current booking situation in EMLL and Panico said that no one in EMLL agrees with what Mistico said but it was his right to say it. Panico said that Mistico shouldn’t complain because he is in the middle of a great run right now and his opinion of the independent guys is ridiculous because they were given the ball and they have run with it well. Panico said that Mistico is completely wrong about them trying to quiet the wrestlers as they can say what they want and he is also wrong about the promotion controlling wrestlers getting dates as it isn’t their problem that some promoters can’t pay their bills. Panico said that the bad economy has hit everyone hard and some promoters don’t want to take risks paying wrestlers so they either just use cheap local guys or just don’t promote period. Panico closed by saying that Mistico won’t receive any punishment for his statements since he can do that as he has freedom of speech.

Psicosis was also asked about Mistico’s recent comments about the independents and young guys getting opportunities they haven’t earned in his mind recently and he said that Mistico’s ego is out of this world right now. Psicosis said that he has been in EMLL since April and he has seen that the people that get the opportunities are ones that deserve it through hard work and that everyone in the promotion works hard not just certain ones. Psicosis said that his independent brethren just want to work and they bust their ass in the ring to get the chances they get so they are taking advantage of their opportunities. Psicosis did admit that he was suspended this week for being too violent using the stairs at Arena Mexico last week.

RESULTS

EMLL 9/24 – Arena Mexico
1. Guerrero Maya Jr. & Molotov beat Durango Kid & Escorpion
2. Pequeno Olimpico/Pequeno Violencia/Pequeno Warrior defeated Bam Bam/Mascarita Dorada/Ultimo Dragoncito
3. Lightning Match: Stuka Jr. beat Polvora
4. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto) defeated La Mascara/Mascara Dorada/Valiente
5. Mr. Aguila/Charly Manson/Olimpico beat La Peste Negra (Negro Casas/Mr. Niebla/Rey Bucanero) thanks to help from Tirantes.
6. Mistico/La Sombra/”Strongman” Jon Anderson defeated Jushin Thunder Liger/Ultimo Guerrero/Volador Jr. with Volador being the heavy crowd favorite over Mistico.

Independent 9/24 – Deportivo Municipal de Campeche
1. Angel Celestial & Pancho Cachondo beat Mecanico Infernal & Sadico
2. Mini Charly Manson & La Parkita defeated Mascarita de la Muerte & Mini Psicosis
3. La Hechicera & Pasion Kristal beat Sexy Star & Polvo de Estrellas
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) defeated Argenis/Relampago/Super Fly
5. Octagon & La Parka Jr. beat Electroshock & Alex Koslov

IWRG 9/23 – Arena Naucalpan
1. Super Halcon Jr. beat Nemesis
2. Carta Brava Jr. & Magia Negra defeated Dinamic Black & Hijo del Pantera
3. Chico Che/Eragon/Veneno (subbing for Freelance) beat Comando Negro/Guerrero Negro/Hijo del Diablo by DQ. Freelance came out in a neckbrace so of course Comando Negro attacked him.
4. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911) defeated Hijo del Cien Caras/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Pirata Morgan Jr. (subbing for Mascara Ano Dos Mil Jr.)
5. Relevos Increibles: Tony Rivera/Trauma I/Silver Kain beat Pirata Morgan/Chris Stone/Ultimo Gladiador when SK fouled Pirata behind the ref’s back. IWRG’s newest wrestler named Titan who is a jacked up unmasked guy from Argentina came out and challenged SK afterwards.

UPCOMING SHOWS

ASTENCIA ASESORIA y ADMINISTRACION

10/1 – Centro de Convenciones de Ciudad Madero (Heroes Inmortales IV)
1. Crazy Boy/Esther Moreno/Octagoncito/Pasion Kristal vs. Tigre Cota/Jennifer Blake/Mini Psicosis/Yuriko
2. AAA Mixed Tag Titles: Alex Koslov & Christina von Eerie © vs. Fabi Apache & Pimpinela Escarlata
3. Hardcore Handicap Match: La Hermandad 187 (Joe Lider y Nicho el Millionario) vs. Damian 666/Halloween/Konnan
4. Por la Copa Antonio Pena plus the loser must be shaved or unmasked: Aero Star/Elegido/Laredo Kid/Super Fly vs. Alan y Chris Stone/Billy Boy/Decnis
5. Steel Cage Match w/War Games rules: Cibernetico/Heavy Metal/Octagon/La Parka Jr. vs. Electroshock/Hernandez/L.A. Par-K/Zorro
6. AAA Mega Heavyweight Title: Dr. Wagner Jr. © vs. Silver Kain
7. El Mesias vs. Perro Aguayo Jr.

DESASTRE TOTAL ULTRAVIOLENTO

9/26 – Arena Lopez Mateos
1. 3 Way Dance: Zumbi vs. Hormiga vs. Tribal
2. Revancha Match: Daga vs. Eterno
3. Tony Rivera & Sexy Star vs. Tigre Cota & Chica Tormenta
4. La Dinastia Apache (Gran/Fabi/Mari) vs. Negro Navarro/Las Traumas I y II
5. 4 Way Fans Bring the Weapons Match: Aero Boy vs. Dance Boy vs. Paranoico vs. Violento Jack
6. Crazy Boy vs. Silver Kain

10/2 – Auditorio Celco de Huixquilucan
1. ?
2. Triangular de Parejas: Flamita & Tribal vs. Hormiga & Zumbi vs. Dinamic Black & Tigre Cota
3. 4 Way Dance: Aereo Boy vs. Daga vs. Eterno vs. Extreme Tiger
4. Violento Jack vs. Paranoico
5. Ambulance Match: Crazy Boy & Joe Lider vs. Silver King & Ultimo Gladiador

10/3 – Arena Naucalpan
1. ?
2. ??
3. Fabi Apache & Octagoncito vs. Sexy Star & Mini Abismo Negro
4. Los Exoticos (Pasion Kristal/Pimpinela Escarlata/Polvo de Estrellas) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. Torneo de Parejas: Crazy Boy & Joe Lider vs. Dr. Wagner Jr. & La Parka Jr. vs. Chucho el Roto & Iron Love vs. Electroshock & Silver Kain vs. Hijo del Cien Caras & Mascara Ano Dos Mil Jr. vs. Mexico’s Most Wanted (Damian 666 & Halloween)

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

9/26 – Arena Coliseo
1. Camaleon & Robin vs. Mortiz & Semental
2. Astro Boy/Sensei/Starman vs. Disturbio/Kid Tiger/Puma King
3. Dark Angel/Luna Magica/Marcela vs. Amapola/Princesa Blanca/Mima Shimoda
4. Hijo del Fantasma/Rush/Toscano vs. Jushin Thunder Liger/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)
5. Mistico/Shocker/”Strongman” Jon Anderson vs. Damian el Terrible/Hijo del Texano/Mr. Niebla

9/26 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Meteoro & Relampago Azul vs. Cerveruz & Quka
2. El Gallo & Neutron vs. Exterminador & Malefico
3. Occidental Middleweight Title: Virgo © vs. Mr. Trueno
4. La Mascara/Maximo/Rotoporky vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Rey Bucanero)
5. Mascara Dorada vs. Jushin Thunder Liger

9/27 – Arena Puebla
1. Asturiano/Black Tiger/Tigre Rojo Jr. vs. Fuerza Chicana/Sauron/Siki Osama
2. Bracito de Oro/Mini Fantasy/Shockercito vs. Pequeno Violencia/Pierrothito/Universito Dos Mil
3. Fabian el Gitano/Rush/Valiente vs. Demus 3:16/Misterioso II/Sangre Azteca
4. Mascara Dorada/Mistico/Toscano vs. Negro Casas/Mr. Niebla/Volador Jr.
5. CMLL Middleweight Title: Jushin Thunder Liger © vs. La Sombra

9/28 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Angelo & Thunder Boy vs. Acertijo & Templario
2. El Divino & Idolo vs. Angel del Mal & In Memoria
3. Black Metal & Leo vs. Drago & Evola
4. Blue Panther/Maximo/Sagrado vs. Dragon Rojo/Euforia/Ultimo Guerrero
5. La Sombra vs. Mr. Aguila

9/28 – Arena Mexico
1. Los Rayos Tapatios I y II vs. Apocalipsis & Disturbio
2. Bam Bam/Electrico/Tzuki vs. Nitrito/Pequeno Warrior/Pierrothito
3. Fuego/Metro/Stuka Jr. vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Loco Max
4. Hijo del Fantasma/Rotoporky/Toscano vs. Hector Garza/Ray Mendoza Jr./Olimpico
5. La Mascara/Mistico/”Strongman” Jon Anderson vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)/Volador Jr.

10/1 – Arena Mexico
1. Astro Boy & Metalico vs. Camorra & Semental
2. Los Angeles Celestiales (Angel Azteca Jr./Angel de Plata/Angel de Oro) vs. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus)
3. Lightning Match: Diamante vs. Euforia
4. La Mascara/Mascara Dorada/La Sombra vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
5. La Peste Negra (Negro Casas/Mr. Niebla/Rey Bucanero) vs. Mr. Aguila/Charly Manson/Volador Jr.

INDEPENDENT

9/27 – Instalaciones de la Feria de Atlixco
1. ?
2. Cinthia Moreno/Mascarita Sagrada/Pasion Kristal vs. La Hechicera/Mini Chessman/Polvo de Estrellas
3. Aero Star/Gato Eveready/Super Fly vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
4. Elegido/El Mesias/La Parka Jr. vs. Alex Koslov/Silver Kain/Zorro

9/30 – Arena Xalapa
1. ?
2. ??
3. Los Exoticos (Nygma/Polvo de Estrellas/Yuriko) vs. Billy Boy/El Brazo/Decnis
4. La Fuerza Aerea (Aero Star/Laredo Kid/Super Fly) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

10/2 – Arena Neza
1. Chacalo/Munrra/Reptillo vs. Los Hermanos Muerte I y II/Malevolo
2. Chico Che/Dinamic Black/Principe Neza vs. Carta Brava Jr./Chamaco Davilla/Vampiro Metalico
3. Starman/Ultraman/Ultraman Jr. vs. Arkangel de la Muerte/Dr. X/Escandalo
4. Hijo del Fantasma/Mascara Dorada/Stuka Jr. vs. El Poder Mexica (Dragon Rojo/Misterioso II/Sangre Azteca)
5. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla) vs. Mr. Aguila/Hector Garza/Olimpico

10/2 – Unidad Deportiva de Fortin
1. ?
2. ??
3. Fabi y Mari Apache vs. Jennifer Blake & Sexy Star
4. El Mesias & La Parka Jr. vs. Electroshock & Zorro

10/3 – Lienzo Charro Sermeo de Guadalajara
1. Mascarita Sagrada & Octagoncito vs. Mini Histeria & Mini Psicosis
2. Gran y Mari Apache vs. Billy Boy & Jennifer Blake
3. Aero Star & Super Fly vs. El Brazo & Decnis
4. Elegido/Gronda II/Octagon vs. Cuervo/Ozz/Vampiro

10/6 – Salon Quinta Caporales de Comonfort
1. ?
2. ??
3. Gran y Mari Apache vs. Billy Boy & Cinthia Moreno
4. Crazy Boy & Extreme Tiger vs. Alan Stone & Escoria
5. Joe Lider & La Parka Jr. vs. Electroshock & Silver Kain

10/7 – Gimnasio Agustin Millan de Toluca
1. Mascarita Divina & La Parkita vs. Mini Histeria & Mini Psicosis
2. El Brazo/Gato Eveready/Fabi Apache vs. Decnis/Psicosis III/La Hechicera
3. Aero Star/Argenis/Super Fly vs. Cuervo/Espiritu/Ozz
4. El Mesias & La Parka Jr. vs. Electroshock & Silver King

10/10 – Plaza de Toros de Tepeapulco
1. Octagoncito & La Parkita vs. Mini Abismo Negro & Mini Psicosis
2. Fabi y Mari Apache vs. Cinthia Moreno & Sexy Star
3. Extreme Tiger & Nicho el Millionario vs. Cuervo & Ultimo Gladiador
4. Cibernetico/Octagon/La Parka Jr. vs. Black Abyss/Chessman/Hernandez

10/16 – Palenque de la Feria de Ciudad Valle
1. Mascarita Divina & Octagoncito vs. Mini Abismo Negro & Mini Psicosis
2. Aero Star & Fabi Apache vs. Billy Boy & Sexy Star
3. Los Exoticos (Pasion Kristal/Pimpinela Escarlata/Polvo de Estrellas) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
4. El Mesias & La Parka Jr. vs. Dr. Wagner Jr. & Silver Kain

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

9/26 – Arena Naucalpan
1. Imperial vs. Nemesis
2. Eragon & Super Halcon Jr. vs. Carta Brava Jr. & Magia Negra
3. Cerebro Negro/Dinamic Black/Freelance vs. Billy Boy/Decnis/Espiritu
4. Bobby Lee Jr./Hijo del Anibal/Scorpio Jr. vs. La Famila Dinamita (Hijo del Cien Caras/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Mascara Ano Dos Mil Jr.)
5. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

9/30 – Arena Naucalpan
1. Dinamic Black vs. Magia Negra
2. Eragon & Freelance vs. Carta Brava Jr. & Comando Negro
3. Chico Che/Dr. Cerebro/Tony Rivera vs. AK-47/Guerrero Negro/911
4. Fabi y Mari Apache vs. Biba Kasai & Kitzune Nanuco
5. El Mesias/Titan/Trauma I vs. Chessman/Silver Kain/Ultimo Gladiador

MONTERREY

9/26 – Arena Solidaridad
1. Black Soul & Titanik vs. Crazy Demon & Vudu
2. Corazon Adicto/Gato Volador/Metrosexual vs. Espanto Jr./Potro Jr./Tigre Universitario
3. Los Diluvios Negros I y II/Raiden vs. Hator/Monje Negro Jr./Vaquero Romo
4. Mascara contra Caballera: Hijo del Ninja vs. Estrella Dorada Jr.
5. Axel/Blue Demon Jr./Hijo del Rey Misterio vs. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Halloween/X-Fly)

PROMOCIONES DEL NORTE

10/3 – Poliforum Juan Gabriel de Ciudad Juarez
1. Baby Star & Zahura vs. Estrella Diabolica & Princesa Guerrera
2. Hermes Jr./Metro/Perrush-K vs. Dark Warrior/El Imperial/Pantera Asesina
3. Angelix & Genesis Jr. vs. Escoria & Espiritu
4. Aereo/Argenis/Extreme Tiger vs. Mr. Alfa/Hijo del Super Angel/Rey Guerrero
5. Nicho el Millionario vs. Zorro

PROMOCIONES JUBA

10/2 – Arena Juba de Reynosa
1. ?
2. El Bronco/Magnifico/Rey Patriota vs. Chamaco Ortiz/Super Boy/Turok
3. Las Imagenes II y III/Olimpo vs. Los Ahijados del Yuma I y II/Luminoso
4. Asterisco Jr. vs. Halcon de Oro
5. Elegido/Laredo Kid/Octagon vs. Alan Stone/Chessman/Pimpinela Escarlata

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

10/2 – Arena Lopez Mateos
1. Cassandra & Vanelly vs. Dama X & Xena
2. Astro Boy II/Hijo del Pantera/Mascara Oriental/Zairus vs. Los Toxicos (Chapuline Negro/Epidemia/Heavy Boy/Ulises Jr.)
3. Chucho el Roto/Iron Love/Yakuza vs. Los Mohicanos I y II/Piel Roja
4. Las Saetas del Ring (Aguila Solitaria/Ciclon Ramirez/Pantera) vs. The Killer Family (Rey Krimen/Sepulturero/Terry Dos Mil)
5. El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton) vs. Los Diabolicos (El Bronco/Romano Garcia/Rocky Santana)
6. Blue Panther/Mil Mascaras/Rambo/Scorpio Jr. vs. Charly Manson/Histeria/Olimpico/Psicosis

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

10/1 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. Abejorro/Flecha Roja/Transformer vs. Astucia/El Mofles/Pensamiento Negro II
2. Camaleon Negro/Viento/Zarco vs. Clasico/Kenoe/X-Torm
3. Angel Metalico/Extassis/Horus/Zaeta vs. Mr. Maldito/Maquiavelico/Platino/Tony Casanova
4. Hijo del Huracan Ramirez & Hijo del Rey Misterio vs. Angel Blanco Jr. & Hijo del Fishman
5. Dos Caras/Solar I/Super Astro vs. Black Terry/Kendo/Negro Navarro

UNITED STATES

FUERZA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

9/26 – Congress Theater in Chicago, Illinois (Night show)
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Dr. Wagner Jr. & Dr. Wagner III vs. L.A. Par-K & La Parka Jr.

9/26 – Sturtevant Sports Complex in Milwaukee, Wisconsin (Afternoon show)
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Dr. Wagner Jr. & Dr. Wagner III vs. L.A. Par-K & La Parka Jr.

INDEPENDENT

10/10 – Salon Mission Valley in El Paso, Texas
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Hijo del Santo vs. Blue Demon Jr.

LUCHA LIBRE INTERNACIONAL

10/3 – Club Woodies in Escondido, California
1. ?
2. Black Mamba & Poison vs. El Guerrillero & Super Comando
3. Maravilla Azul & Mexus vs. Amnesia & Hades
4. Blood Eagle & Solar I vs. Negro Navarro & Steve Pain
5. Dos Caras/Horus/SoCal Crazy vs. Angel Blanco Jr./Maquiavelico/Tony Casanova

PROMOCIONES GUTIERREZ

10/3 – North Austin Event Center in North Austin, Texas
1. Black Killer/Mr. ATL/Peligro vs. Ener Gumeno/Jaivo VI/Karla Maria
2. Hombre sin Miedo/Rey Lancer/Ultimo Oriental/Wings vs. Dark/Drakus/Skayderman/Tornado Killer
3. Mascarita Dorada & Octagoncito vs. Pequeno Violencia & Pierrothito
4. Rossy Moreno & Tiffany vs. La Diabolica & Sexy Flor
5. Relevos Increibles: Blue Panther/Histeria/Oriental vs. Rey Bucanero/Mr. Aguila/Charly Manson
6. Brazo de Plata/Mistico/Shocker vs. Damian el Terrible/Hijo del Texano/Volador Jr.

PROMOCIONES JUBA

10/3 – Aragon Music Hall in Pharr, Texas
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Hijo del Santo & Sangre Chicana Jr. vs. Hijo del Espanto & Pirata Morgan